ЕС отпуска допълнителни 18,9 млн. евро за Молдова чрез Механизма за реформи и растеж

Европейският съюз ще предостави на Молдова допълнителна финансова подкрепа в размер на 18,9 милиона евро чрез Механизма за реформи и икономически растеж, съобщи агенция МОЛДПРЕС. Решението идва след като Европейската комисия призна, че страната е изпълнила ключови реформи, включително в енергийния сектор, предава БТА.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Молдова продължава стабилно по европейския си път и подчерта значението на инвестициите: „Силна Молдова означава по-силна Европа. ЕС остава твърдо ангажиран да подкрепя страната на всеки етап от пътя ѝ към присъединяване“, каза тя.
Европейският комисар по разширяването Марта Кос допълни, че първата вноска по Механизма е „ясен сигнал“ за решителността на Молдова да провежда необходимите реформи.
Според ЕК допълнителните средства се прибавят към вече изплатените 270 млн. евро през 2025 г. и са част от общ пакет до 1,9 млрд. евро, който ще бъде отпуснат през периода 2025–2027 г. Това е най-голямата европейска финансова подкрепа, предоставяна на страната.
Освен в енергийния сектор, напредък е отчетен и в реформите на правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност. Брюксел призова и европейските, и молдовските компании да изграждат портфолио от трансформативни инвестиции, които могат да получат подкрепа чрез европейски и международни институции като ЕИБ и ЕБВР.
Между 2021 и 2025 г. Молдова вече е получила над 1,2 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства за енергийна сигурност, социална подкрепа и съдебни реформи. Чрез тези програми ЕС цели постепенното интегриране на страната в единния европейски пазар и ускоряване на подготовката за членство.
Прочети цялата публикация



Нидерландия отпуска допълнителни 250 млн. евро военна помощ за Украйна
ЕК отпусна на България близо 1.5 млрд. евро и удържа 150 млн. заради неизпълнени реформи
Културният сектор поиска 30, а правителството даде само още 10 млн. евро за сценичните изкуства
Финансовите проблеми на най-щастливата страна в света
Брюксел си прихвана 10% от третото плащане на България за две ненаправени реформи
Управляващите пожертваха 367 млн. евро по ПВУ, за да не направят антикорупционна реформа
ЕС отпусна 2,3 милиарда евро на Украйна
ЕК задържа 153 млн. евро от парите по ПВУ за България
Европейската комисия реши да задържи временно 152, 8 млн. евро от третото плащане по ПВУ
Фонд на фондовете ще управлява близо 6,5 млн. евро по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027
Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия
Пенсионерка: С парите на дъщеря ми от чужбина ремонтирахме покрива, кухнята и банята, купуваме си и лекарства всеки месец
51 години от най-тежкото и шокиращо престъпление в съвременната история на България
Пазарджишкото село Гелеменово е наводнено
Националният селекционер с апел на Коледа: Да свалим агресията и недоверието, нуждаем се от повече оптимизъм и подкрепа
Как да изберем кой коледен базар да посетим
Сирия ликвидира високопоставен представител на ИД
Цветанка Ризова си купи къща за 450 000 евро в Гърция
Как да спасим Коледа от семейни скандали