Гъмзата и Краси Радков - смели ездачи на 36-ото Биорали в Гурково

Тромпетистът Йордан Йончев – Гъмзата и актьорът Краси Радков превърнаха 36-ото издание на уникалното по рода си Биорали в Гурково в истинско зрелище. Над 6 000 зрители на градския стадион станаха свидетели как двамата слязоха от сцената и се впуснаха в надбягване с расови магарета. Това съобщиха от пресцентъра на община Гурково.
Състезанието започна с поздрав от актьора и певец Руслан Мъйнов, който подчерта ролята на магаретата в миналия век. Кметът на Гурково Кънчо Папазов приветства гостите и участниците, пожела успех на ездачите и връчи на Краси Радков сертификат за нов статут – постоянен почетен жител на града. Решението предизвика бурни аплодисменти от публиката.
30 магарета, подготвени с грижа и по правилата – изкъпани, сресани, парфюмирани, украсени и впрегнати в цветни каручки, преминаха в традиционен парад преди старта. Президентът, президентшата и комендантът на Биоралито, както и 15-членната съдийска колегия бяха категорични: правила ще има, а камшици и груби команди са забранени.Преди старта всички магарета минаха лекарски преглед – състояние на зъбите, сърдечна дейност, копита.
В 4-часовата надпревара комплексен победител стана 10-годишното магаре Делян, яздено от Господин Илиев (30 г.) от Паничерево, който дебютира в състезанието в народна носия. Най-младият участник бе 8-годишната Мариана Николова от Панагюрище с 27-годишния Марко, в чиято каручка, изрисувана тази година като „Златна есен“, тя се състезава за втори път. Най-възрастният водач е Сабри Смаил (59 г.), състезаващ се за 4 път. Победителите в различните дисциплини получиха медали, титли и парични награди.
Традицията на Биоралито започва още през 1971 г., когато трима гурковски студенти – Стоян Богданов, Иван Рунтев и Илия Тодоров – създават идеята за рали не с автомобили, а с магарешки каручки. Художникът Тодоров, заедно със свои колеги и млади местни таланти, превръща състезанието в пъстро и артистично събитие, което продължава вече повече от половин век.
Концертът на „Гъмзата Брас Шоу“ създаде неповторима празнична атмосфера за гурковци и гостите на града. А фотографи превърнаха събитието в снимачна площадка, заради Първия национален фотопленер „Биорали – Гурково“, който се реализира в партньорство с фондация „Артин Азинян“. Зрелищното шоу е част от празничната програма за 51-годишнината от променения статут на селището (става град), записано в турски регистър още през 1450 година.
Прочети цялата публикация




Краси Радков и съпругата му споделиха на какво дължат дългия си и щастлив брак (ВИДЕО)
Девет художници от три държави представиха творбите си в пленера „Дружба“
Откриха рисунка на немски модернист, изчезнала през Втората световна война
Лейкърс с амбициозни планове: Кои са новите трансферни цели на "езерняците" това лято?
Бляскав успех за 19-годишната Елизара Янева
Весела Лечева пред депутатите: Заварихме олимпийския комитет с празни банкови сметки и дългове, както и незавидно битово състояние
DARA ще изпее "Bangaranga" на престижните награди MAD VMA 2026 в Гърция
28 студенти завършиха новото издание на Vivacom Техническа академия, половината от тях вече са стажанти в компанията
Матия Белучи шокира фаворитите в Хале: Италианският квалификант елиминира шампиона Бублик
Григор Димитров с край на негативната серия
Ето заради тези голове ЦСКА купи Жоел Цварц (видео)
Официално: Дебрецен привлече Пламен Андреев
МВР знае къде е Пепи Еврото, но няма европейска заповед за ареста му
Сергей Лавров: Европа използва дипломацията като инструмент за натиск срещу Русия
Събков от "Hell's Kitchen" се срещна на четири очи с бившия на Трифонова (ВИДЕО)
Първа стъпка на институциите към избор на нов ВСС
Незаконният град край Варна: Започва издаването на първите заповеди за събаряне
Полицаи иззеха дрога при проверка в апартамент в Несебър
Пламен Андреев ще продължи кариерата си в нов отбор