Великобритания възобновява търговските преговори с Китай

Икономическата мощ на Китай го прави „непренебрежим“, заяви новият министър на бизнеса на Великобритания Питър Кайл по време на първите търговски преговори с Пекин от 2018 г. насам, съобщава „Ройтерс“, предава News.bg.
Кайл, който е на първата си визита след назначаването си миналата седмица, ще възобнови разговорите в рамките на Съвместната икономическа и търговска комисия между Обединеното кралство и Китай (JETCO). Той подчерта, че по-добрите търговски отношения зависят от преодоляването на дългогодишния спор за нови посолства.
Новият министър се стреми да премахне търговските бариери на стойност 1 милиард паунда за пет години, особено в селското стопанство, автомобилостроенето и професионалните услуги. Решението, което се очаква следващия месец от британския отдел по жилищно строителство относно плановете на Пекин да построи най-голямото посолство в Европа в Лондон, обаче може да застраши тези амбиции. Политици и съюзници на Острова предупредиха, че Китай може да използва мястото за шпионаж.
„Китай, поради нововъзникващия си икономически статус, не е просто не може да се пренебрегва, но и е желателно да се взаимодейства с него“, посочи Кайл. На въпрос дали Великобритания трябва да последва Европейския съюз в стремежа си да „намали риска“ от икономиката от 19 трилиона долара и да се съсредоточи върху вътрешната индустриална стратегия, той добави: „Фактът, че Китай предоставя толкова много възможности, но и толкова много несигурности, не бива да ни възпира. Всъщност трябва да ни ангажира и мотивира“.
Британското лейбъристко правителство, което встъпи в длъжност през юли миналата година след 14 години консервативно управление, се стреми към по-тесни икономически връзки с пазари извън Европейския съюз. Централно място в тази стратегия заема привличането на нови инвестиции от Китай, създаващи работни места, особено в северния индустриален център.
Кайл заяви, че британският премиер Киър Стармър е нетърпелив да посети Китай, като се очаква това да стане вероятно в началото на 2026 г.
Прочети цялата публикация



Кога на Европа ще ѝ омръзне да бъде слаба?
Макрон в Китай: Много срещи, но малко резултати
Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
Владимир Путин заминава на посещение в Индия
Търговската война между САЩ и Китай: как се стигна дотук?
The Telegraph: Путин губи контрол над петролния бизнес в България
Гражданска война в Европа? Какъв е рискът?
Стратегическа визита в Пекин! Еманюел Макрон ще поиска от Си Дзинпин да повлияе на Путин за мир в Украйна
Toyota ще продава свои „made in USA“ автомобили в Япония
Китай призова САЩ да поемат водеща роля в ядреното разоръжаване
Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия
Пенсионерка: С парите на дъщеря ми от чужбина ремонтирахме покрива, кухнята и банята, купуваме си и лекарства всеки месец
51 години от най-тежкото и шокиращо престъпление в съвременната история на България
Пазарджишкото село Гелеменово е наводнено
Няколко души са задържани за "филмовия" опит за обир на казино в Хаджидимово
Националният селекционер с апел на Коледа: Да свалим агресията и недоверието, нуждаем се от повече оптимизъм и подкрепа
Как да изберем кой коледен базар да посетим
Сирия ликвидира високопоставен представител на ИД
Цветанка Ризова си купи къща за 450 000 евро в Гърция