Трима арестувани във Великобритания по подозрения за руски шпионаж

Британската полиция арестува в четвъртък трима души, заподозрени в съдействие на чуждестранна разузнавателна служба. Според властите разследването е свързано с Русия, съобщи „Ройтерс“, предава News.bg.
Задържаните са двама мъже на 41 и 46 години и 35-годишна жена. Те са арестувани в Есекс, източно от Лондон, по обвинения в престъпления по Закона за националната сигурност. Законът беше приет преди две години, за да предостави нови правомощия срещу заплахи от чужди държави.
„Чрез скорошната ни работа по случаи, свързани с националната сигурност, виждаме нарастващ брой хора, които бихме определили като ‘пълномощници’, вербувани от чуждестранни разузнавателни служби“, заяви командир Доминик Мърфи, началник на Командването за борба с тероризма на лондонската полиция.
Великобритания многократно е обвинявала Русия или нейни агенти в организиране на шпионски заговори и саботажни мисии както на нейна територия, така и в цяла Европа. Шефът на вътрешното разузнаване в Лондон подчерта, че руските оперативни лица се стремят да причинят „хаос“.
Кремъл отрече обвиненията, като посочи, че британското правителство систематично обвинява Русия за всичко „лошо“, което се случва в страната.
През юли трима мъже бяха признати за виновни за палеж на бизнеси, свързани с Украйна в Лондон. Според британските власти атаката е била поръчана от руската наемническа група „Вагнер“. Двама други също признаха участие в нападението.
Това се случи след мартенската присъда срещу група българи, обвинени в участие в шпионска мрежа, действаща от името на Кремъл.
„Двама млади британци очакват присъда, след като са били вербувани от групировката ‘Вагнер’, на практика руската държава, да извършат палеж в склад, свързан с Украйна“, допълни Мърфи.
Той уточни, че те са изправени пред сериозни наказания, но подчерта, че днешните арести не са свързани с това разследване.
Прочети цялата публикация



Проф. Боян Дуранкев: Конфискация на руските активи? Друг път!
Русия шпионира НАТО от ферибот, потънал преди 30 години?
Неочакваните съюзници на Орбан в битката срещу членството на Украйна в ЕС
Доналд Туск: Украйна е готова да продължи войната с Русия още две-три години
Трима убити и 27 ранени при руска атака срещу два жилищни блока в Киев. ПВО на Русия свали 82 украински дрона през нощта
ГДБОП задържа още 11 души, свързани с трафик на мигранти през България
Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот
Саботажи и пропаганда: как Русия напада Полша
Полицията във Великобритания арестува трима души, заподозрени като шпиони на Русия
Полша затвори две летища заради военни операции в отговор на руски атаки срещу Украйна
Трупове по улиците на Рио де Жанейро след мащабна полицейска операция
По какъв начин мозъкът формира миналото: психологията на паметта опровергава спорен философски парадокс
Журналистът Иван Тенев е починал
„Москва ще бъде заличена от картата“: Белгия и Русия си размениха заплахи за унищожение
Пеевски за изборите в Пазарджик: Всичко е било пърформанс
Милен Русков се сгромоляса от „възвишението“
"Путин да гледа мира в Украйна, не да тества ракети": Защо Тръмп поиска САЩ да подновят ядрените опити
"Лукойл" продава бизнеса си на ниво Виена на търговеца на суровини Gunvor Group