Politico: България ще спре руския газ за Унгария и Словакия

България подкрепя плана на Европейския съюз (ЕС) за спиране на вноса на руски газ до края на 2027 година. През България обаче преминава „Турски поток“ – последният газопровод, по който газ от Русия се транспортира към ЕС. Конкретно това означава, че Унгария и Словакия ще загубят възможността да продължат да купуват газ от Русия, пише Politico.
„Като държава-членка на ЕС, България действа в съответствие с европейското законодателство и политика, включително (предлаганото – бел. ред.) поетапно спиране (на вноса на руски газ – бел. ред.) до края на 2027 г.“, заяви в интервю за престижното издание българският министър на енергетиката Жечо Станков. По думите му се очаква до 1 януари 2028 г. потреблението на руски газ в Европа да бъде напълно преустановено.
Няколко дни по-рано, след като в ООН Доналд Тръмп призова Европа да спре да купува енергоносители от Русия, българският министър-председател Росен Желязков обеща: „Ние (...) ще се присъединим към решенията на ЕС да прекратим договорите за използване или транзит на руски природен газ в краткосрочен план“.
Будапеща и Братислава не желаят да прекратят вноса от Русия
Според журналисти, намерението на София да подкрепи усилията на ЕС за отказ от руския газ може да предизвика сериозни притеснения в Будапеща и Братислава. Унгария и Словакия сега набавят около 70% от необходимия си природен газ от Русия. Двете страни, които също са членки на ЕС, предполагат, че спирането на руските доставки ще доведе до скок в цените на енергията на вътрешните им пазари.
Междувременно експерти посочват, че Унгария и Словакия могат да компенсират липсата на руски газ чрез закупуване на втечнен природен газ, който постъпва в ЕС през терминали в Норвегия. Според министър Станков България води „конструктивни дискусии със своите колеги в региона за възможността да участват съвместно в търгове за закупуване на американски втечнен газ“.
Увеличени доставки на руски втечнен газ в ЕС
Междувременно природозащитната организация "Грийнпийс" публикува проучване, според което паралелно с намаляването на доставките на руски природен газ по тръбопроводи към ЕС са се увеличили доставките с танкери на руски втечнен природен газ към ЕС.
На 19 септември Европейската комисия (ЕК) представи 19-ия пакет от санкции срещу Русия, който, наред с другото, предвижда и забрана на вноса на руски втечнен природен газ в ЕС от януари 2027 г. и пълна забрана на транзакциите с руските енергийни компании „Роснефт“ и „Газпромнефт“ .
На този фон от "Грийнпийс" предупреждават за опасността от това, ЕС да развие енергийна зависимост от САЩ.
Автор: Александра Иванова
Прочети цялата публикация



След руските удари в Черно море: какво ще стане със зърното?
25 август 1916 г.: Русия навлиза в Добруджа
Чехия и Словакия помнят 21 август 1968 г. – деня, в който танковете смазаха Пражката пролет
Кораб от сенчестия флот замърсява Черно море край Бургас?
Мадяр скептичен за екологичния лиценз на АЕЦ „Пакш-2“
Тъга, бягство и опиум: Трагичната съдба на кралица Мария – първата господарка на двореца в Балчик
Активисти на „Грийнпийс“ белязаха с огромен надпис кораба от руския сенчест флот „Кайрос“, закотвен край Бургас
На Запад: Съюзниците изоставят Путин. НАТО следи ситуацията
Нивото на Дунав: защо България се справя по-добре от другите
Шампионска лига: Само Динамо Загреб взе сериозен аванс преди реваншите
30 август 1987 г. Стефка Костадинова скача рекордните 209 см. ВИДЕО
Обявиха жълт код за интензивни валежи в Благоевград и още пет области в неделя
Ювентус надигра и победи Парма в двубой от Серия А
Лион - Льо Авър 1:1 /репортаж/
НЕК Неймеген удари Цволе с 2 гола от дузпи на ветеран
Страх в Борусия Дормунд за сериозна контузия на нов играч
Галатасарай надви Гьозтепе на Мъри Стоилов в голов трилър, спорно съдийство беляза мача
2:0 и три точки: Ювентус подчини Парма в Торино
Русия удари предприятие за катери в Киев и пристанището в Николаев
Дърво падна в Кресненското дефиле, блокира и двете платна