Тръмп ще говори пред израелския парламент в понеделник

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се обърне към Кнесета (израелския парламент) на 13 октомври и ще присъства на церемония в Шарм ел-Шейх, Египет, по случай подписването на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа.
Това става ясно от графика на американския лидер, публикуван от пресслужбата на Белия дом.
Тръмп ще пристигне в Израел сутринта на 13 октомври. По-късно ще се срещне със семействата на заложниците, държани от радикалното палестинско движение Хамас, и ще се обърне към Кнесета. Не са разкрити допълнителни подробности. Офисът на израелския президент Исак Херцог беше първият, който обяви очакваното посещение на Тръмп в Израел на 9 октомври. Същия ден Тръмп обяви готовността си да се обърне към Кнесета.
Американският лидер ще пристигне в Шарм ел-Шейх в 13:45 ч. българско време, за да присъства на церемонията, след което ще отлети за Съединените щати. На 10 октомври Тръмп обяви, че ще проведе срещи в Египет с лидерите на много държави.
По-рано офисът на египетския президент Абдел Фатах ел-Сиси обяви, че лидери на повече от 20 държави са били поканени на „Среща на върха за мир“ в Шарм ел-Шейх, за да отбележат подписването на споразумение за прекратяване на огъня в палестинския анклав. Пълният списък на участниците все още не е публикуван.
На 10 октомври израелските военни обявиха, че споразумението за прекратяване на огъня в Газа е влязло в сила в 12:00 ч. българско време и че войските са „заели позиции по актуализираните линии на разполагане“. Те посочиха, че това бележи началото на 72-часово обратно броене до освобождаването на заложници, държани от Хамас и неговите съюзници в ивицата Газа.
Прочети цялата публикация




Тръмп побърза да обяви, че войната е приключила. Но игнорира ключов въпрос: този за създаването на палестинска държава
Говори Москва: Браво, Тръмп! Но след ивицата Газа е време за нови усилията за мир в Украйна
Външната политика на Тръмп „шок и ужас“ постигна пробив в Газа – но дали е устойчив?
Силата на плана за мир на Тръмп е също и неговата слабост
Доналд Тръмп в Израел: „Това е велик ден. Може би най-хубавият ви ден“
"Хамас", "Ислямски джихад" и Народният фронт за освобождение на Палестина не желаят "чужда опека" над Газа
Хиляди разселени палестинци започнаха да се завръщат по домовете си
Доналд Тръмп: "Хамас" трябва да освободи израелските заложници в понеделник или във вторник
Тръмп обяви тактическо примирие: редкоземните елементи са основният лост, с който Китай може да въздейства върху САЩ
"Буревестник": какво се знае за "уникалната" ракета на Русия
Нападател на Реал Мадрид пред трансфер във Франция
Две катастрофи в страната, млада жена и моторист загинаха
Челен удар между кола и тир на пътя Велико Търново – Русе, загина млада жена
Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици
Международният олимпийски комитет не изключва допълнителни санкции срещу БОК
Атанас Атанасов: Днес бяхме тотален хегемон на терена
Тежка катастрофа затвори пътя Велико Търново – Русе, загинала е жена
Обявен за мъртъв през 2013 година е открит жив в Пирин
Тома Белев: Стара Загора продава горски пътища като ниви
Почина Чеки Карио, който изигра главната роля в "Нострадамус"