Орбан очаква среща с Тръмп за икономическо споразумение

Унгарският премиер Виктор Орбан обяви снощи, че очаква скоро да се срещне с американския президент Доналд Тръмп, за да обсъдят икономическо споразумение между Унгария и САЩ, предава Ройтерс, цитирана от БТА.
„Насрочена е дата, а планът за преговорите е около 80% готов. Можем да се споразумеем с американците за останалите 20%. Ще решим заедно кога ще обявим срещата и кога ще се състои тя“, каза Орбан в интервю за новинарския портал Мандинер.
Унгарският премиер добави, че споразумението ще включва данъчна спогодба, за да се предотврати двойното данъчно облагане, както и въпроси свързани с инвестиции. САЩ прекратиха данъчната си спогодба с Унгария през 2022 г., като мярката влезе в сила от януари 2023 г.
Орбан определи очакваната среща като начало на „златна епоха“ в американско-унгарските отношения, въпреки митата, наложени на ЕС, които затрудняват зависимата от автомобилостроенето икономика на Унгария.
Въпреки че Орбан все още не е провеждал двустранна среща с Тръмп от началото на втория му мандат, той многократно е показвал интереса си за подписване на икономическо споразумение.
Лидерът, който ще се яви на избори догодина, е изградил силна лична връзка с Тръмп през годините. Твърдолинейната му антиимиграционна политика му печели подкрепа сред кръговете на движението MAGA в САЩ.
Въпреки това има напрежение в отношенията между двете страни, частично заради прокитайските политики на Орбан и зависимостта от руски суров петрол и природен газ.
Като знак за подобряване на двустранните отношения при администрацията на Тръмп, миналия месец САЩ възстановиха статута на Унгария в програмата за премахване на визите.
Прочети цялата публикация



Унгария - тайният агент на Русия в ЕС или просто един полезен идиот?
Тръмп: Ще обсъдя Иран със Си, но не се нуждаем от неговата помощ
ЕС и Меркосур задействат спорната търговска сделка въпреки бурните критики
Очаква се Москва да обяви конкретните дати и часове за примирието по случай Деня на победата
Тръмп очаква лидерите на Израел и Ливан за "историческа" среща във Вашингтон "до три седмици" ВИДЕО
Как Орбан се превърна в най-добрия приятел на Путин в ЕС
Сергей Лавров разговаря с Абас Арагчи и замина на посещение в Китай
Си Цзинпин и Доналд Тръмп приключиха официалните си разговори в Пекин
Започна срещата между Си Дзинпин и Доналд Тръмп в Пекин
Защо срещата между Тръмп и Си е важна за САЩ, Китай и света
Тим Рот на 65 г.: Любимият актьор на Тарантино с необикновена съдба
Пиян български тираджия помля тунел в Гърция
Безплатни прегледи и консултации с водещи кардиолози в деня на артериалната хипертония
Случаят "Ася Панджерова" вероятно пак ще бъде забравен
„Сами издигаме стените помежду си“: Писателят Радослав Бимбалов за романа „Зид“ като диагноза на разделението
Доживотен затвор за писателка, отровила съпруга си и написала книга за скръбта
Откраднаха бакърчета и табли за сервиране от апартамент в Стара Загора
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Нова Зеландия обяви състава за Мондиал 2026
Корабът на котва край бреговете на Емирствата бе заловен и се насочва към Иран