Турция и Близкият изток може да се сблъскат с тежък недостиг на вода до 2030 г.

Турция и страните от Близкия изток може да се сблъскат с тежък недостиг на вода до 2030 г. на фона на рязък спад на валежите, смята екологът Синан Джан.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в петък, че най-големите градове в страната – Анкара, Бурса и Истанбул – вече изпитват недостиг на вода. Турският лидер обвини за недостига опозиционните общини, които поеха контрола над тези градове след последните избори. Според държавния глава бездействието на местните власти е влошило ситуацията на фона на сушата.
„Според данни на метеорологичната служба валежите в Турция са спаднали до най-ниското си ниво от 52 години през последните 12 месеца и с 31% в Средиземноморския регион“, каза еколог, цитиран от информационната агенция DHA.
Експертът подчерта, че недостигът на вода може да стане остър през следващите десетилетия.
„Данните показват, че достъпът до вода ще стане по-труден в бъдеще: до 2030 г. нашата страна и регионът ще се сблъскат със сериозен недостиг на вода“, отбеляза екологът.
Експертът призова за търсене на нови източници на вода и добив на вода чрез сондажи.
„Водата е живот. Без вода живите организми не могат да съществуват. Ако достъпът до вода бъде намален, това ще доведе до икономически и социални проблеми. Ефективното използване на водата е възможно само със съвместните усилия на обществото като цяло. Всеки трябва да направи всичко възможно, за да направи нашите градове и водни ресурси по-устойчиви на изменението на климата“, добави екологът.
Прочети цялата публикация



От Газа, през Сирия, та до разширяване през Баку на Авраамовите споразумения
Турция: Удобният автократ Ердоган
Невиждана суша в Иран: как се стигна до пълна катастрофа
Тръмп: Много от нашите съюзници не са ни приятели. Франция не се отнася с нас по-добре от китайците
Как Русия използва престъпници за хибридната си война
Турски сеизмолог прогнозира земетресение с магнитуд от 8 степен в Егейско море
Без Китай и Северна Корея "хартиеният тигър" Путин вече щеше да е развял бялото знаме в Украйна
Като помогна на Тръмп за Газа, Турция се завърна на шахматната дъска в Близкия изток
Срещата между Тръмп и Зеленски - жертва на зле подбран момент и завишени очаквания
В Турция и месото се превърна в лукс
Американски сенатор взе отношение по използването на изкуствен интелект в Black Ops 7
ДР Конго се класира за плейоф за Мондиал 2026 след драматичен успех с дузпи над Нигерия
Норвегия се класира за Световното първенство със стил: унижи Италия в Милано
Странд Ларсен завърши унижението за Италия
Световен шампион по културизъм стана Николай Йончев
Съпругата на първата жертва на трагедията в Чернобил загина при руска атака срещу Киев
Алекс Николов и Лубе с тежка загуба в Италия
Хиляди фенове протестираха в Лайпциг
САЩ разположиха самолетоносач в Карибско море: това е най-голямото струпване на военна мощ в региона от години
Марсоходът на НАСА забеляза нещо на планетата, което не би трябвало да е там