„Да е живо Елхово!“ - Архангеловден обедини вярата, традициите и надеждата на селото

„Елховци не случайно са избрали Св. Архангел Михаил за закрилник, той е символ на мъжество, справедливост и духовна закрила. Все добродетели, които водят към по-добър живот“ - с тези думи кметът на община Николаево Константин Костов даде начало на празника на село Елхово, който тази година премина под надслова „Да е живо Елхово!“
В своето приветствие кметът изрази признателност към жителите за усилията им да поддържат жив духа на селото и обяви предстоящите подобрения в инфраструктурата - завършването на подмяната на водопровода, асфалтиране на пътната настилка до границата със село Зимница, ремонти на улици и мостове.
„Всичко това го правим с кмета на селото г-н Малов, за да подобрим условията на живот, да променим облика на Елхово и да повдигнем самочувствието, каквото са имали вашите предци. Бъдете здрави и благословени!“ – завърши поздравът си Костов.
Празничният ден започна със света литургия в храм „Свети Архангел Михаил“, отслужена от отец Орлин. В памет на загиналите във войните елховци бе отслужена заупокойна молитва, а пред паметника жители и гости поднесоха цветя и сведоха глава с признателност.
Сред гостите на събитието бяха и заместник-кметът Стоян Христанов, общински съветници, представители на Общинска администрация и читалищата от общината.
Кметът на село Елхово Красимир Малов посрещна множество поздрави, за него „празникът на Елхово е ден на сплотеност, признателност, традиции и родолюбие“.
Сцената оживя в багри, музика и жизнерадост. Водещите, облечени в народни носии, разказаха за богатата история на селото - „сгушено в източния край на Розовата долина, по северните склонове на Сърнена гора“.
Началото на художествената програма даде Иван Мустакеров със звуците на гайдата, а Жанета Мустакерова трогна всички със свое стихотворение, посветено на Елхово и неговите будни хора.
След тях на сцената излязоха фолклорна група „Елховски усмивки“ при НЧ „Христо Смирненски 1899“, които представиха песни и хора. Малките възпитаници на ДГ „Снежанка“ и учениците от НУ „Братя Жекови“ добавиха детски чар и настроение.
Празникът продължи с изпълнения на младите музиканти от Музикално училище „Христина Морфова“ - Стара Загора, последвани от младежкия танцов състав при НЧ „Войвода Генчо Къргов 1920“- Гурково.
С особено вълнение публиката посрещна и вокална група „Вечна младост“ от Николаево, гайдарска школа „Христанов“ и клуба за народни танци „Тракийци“ от Казанлък, които раздвижиха площада с вихрени хора.
Финалът на тържеството бе поверен на оркестър „Родопски ритъм“, който вдигна на крака всички присъстващи с дълго хоро в селото.
Така с вяра, благодарност и български ритъм Елхово отбеляза своя празник, доказвайки че традициите оживяват, а надеждата за бъдещето - се предава от поколение на поколение.
Прочети цялата публикация




Ивет Лалова е сред големите звезди на Мача на Надеждата
Skillet ще избухнат с българската си публика тази вечер
Бургас се превърна в световна сцена: Джиро д’Италия стартира нова ера в България
Министър Христанов: През вековете храмовете са били опора не само за вярата, но и за поминъка на местните хора
Спектакълът „ОВO“ на Цирк Дьо Солей : Празник на въображението и акробатиката
Кулминацията на събитията за 150 г. от Априлското въстание се проведе в БАН
Веселин Тодоров пред ФАКТИ: Рок група "Фактор" с уникално рок шоу!
Ботев Враца – Монтана /състави/
Село Рилци с най-висок интерес към разделното събиране на хранителни и зелени отпадъци
Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница
Еманюел Макрон: Руските атаки срещу Украйна са доказателство, че Путин не знае как да сложи край на своята война
Въпреки съпротивата Португалия прави пак опит да вдигне производителността на труда
Перфектна DARA! 100% е на финал на "Евровизия"
Локо Сф и Берое въртят 1:1
"Буря и устрем": Концерт-спектакъл в духа на класиката
Дара откри втория полуфинал на „Евровизия“ с „Бангаранга“
Мерц отменил визитата си в Словакия заради посещението на Фицо в Москва на 9 май
Корупционният скандал в Украйна: застрашен ли е Зеленски
Тайван: Пекин няма право да говори от името на острова