Никола Саркози бе освободен от затвора

Съд в Париж освободи днес предсрочно от затвора бившия президент Никола Саркози, докато очаква решението по обжалването си. Това стана само седмици, след като започна да излежава петгодишната си присъда за заговор за набиране на средства за кампанията си от Либия, предаде Франс прес, съобщи БТА.
Седемдесетгодишният бивш президент консерватор беше осъден на затвор на 21 октомври, след като през септември съдът го призна за виновен за престъпен заговор във връзка с опитите на негови близки сътрудници да осигурят средства за кампанията му за президентските избори през 2007 г. от покойния либийски диктатор Муамар Кадафи.
Той беше оправдан по всички останали обвинения, включително за корупция и за получаване на незаконно финансиране на кампанията му.
Миналата седмица българският президент Румен Радев призова за освобождаването на Саркози. Той напомни за ролята на тогавашния френски президент Никола Саркози и съпругата му Сесилия, които през 2007 г. изиграха ключова роля за завръщането на вкараните в затвор в Либия български медици. Те бяха задържани през 1999 г. в Бенгази по обвинения, че са заразили деца с вируса на СПИН и прекараха над осем години в затвора. Медиците се прибраха у дома на 24 юли 2007 г. с френски правителствен самолет, придружавани от Сесилия Саркози и европейския комисар Бенита Фереро-Валднер.
Прочети цялата публикация



Саркози издаде книга за 20-те си дни в затвора
Саркози окончателно осъден за незаконно финансиране на кампанията си през 2012 г.
Саркози публикува дневник за 20-дневния си престой в затвора
Никола Саркози публикува затворническите си мемоари
Саркози се появи на премиера на мемоарите си от затвора
Саркози разкри с какво се е хранел в затвора
Осъжданият посланик на САЩ в Париж е поискал среща със Саркози в затвора
Президентът на Фенербахче е бил разпитан от службите, взели са му проби от коса и кръв
Почина канибалът от Перм, хапвал пържоли от човешко месо ВИДЕО
Западът трябва да се подготви за смъртта на Путин
Разследване: Болни украински деца са използвани от мрежа за измами с връзки в САЩ и Израел
Захари Сираков: Левски не направи нещо „уау“
Френският парламент одобри специален закон за временно финансиране на държавата
Автомобили изгоряха през нощта в Русе (снимки)
Хакерите поставиха рекорд по кражба на криптовалута през тази година
Зимни условия и празничен трафик: АПИ с важни указания към шофьорите
Българският Червен кръст удостои с най-високото си отличие „медал за заслуги БЧК – златен“ Г-жа Даринка Владова, съветник по благотворителната инициатива "Българската Коледа"
Експерти съветват: Платете битовите си сметки до Нова година
Ново земетресение от 6.0 по Рихтер разтърси Тайван