Ана Бърнабич в Киев: Сърбия подкрепя Украйна по пътя към Европейския съюз

Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич пристигна в понеделник на официално посещение в Киев, където се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски и председателя на Върховната рада Руслан Стефанчук. Това е първото посещение на висш сръбски представител в Украйна от началото на руската инвазия.
По време на разговорите Бърнабич подчерта, че Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и нейния европейски път. По думите ѝ Белград е готов да предостави техническа и експертна помощ в процеса на евроинтеграция. "Сърбия и Украйна могат да надграждат своето сътрудничество. Ние ясно заявяваме, че мястото на Украйна е в Европа", заяви Бърнабич, цитирана от агенция ТАНЮГ.
Украинската страна оцени визитата като жест на солидарност и потвърди желанието за задълбочаване на междупарламентарния диалог. Президентът Володимир Зеленски коментира срещата в социалната мрежа X (бивш Twitter):
"Проведох среща с председателя на парламента на Сърбия Ана Бърнабич. Основен фокус на разговора беше процесът на европейска интеграция - стратегическа цел и за двете ни страни. Обсъдихме също междуправителственото сътрудничество и партньорството за регионална сигурност.
I had a meeting with Speaker of the Parliament of Serbia Ana Brnabić. The main focus of our conversation was the process of European integration. This is a strategic goal for both of our countries. We also discussed intergovernmental cooperation and partnership for regional… pic.twitter.com/yNesZY5yHy
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 10, 2025Благодарен съм на Сърбия за подкрепата ѝ за териториалната цялост на Украйна. Благодаря и на Първата дама на Сърбия за участието ѝ в срещите на Първите дами и господа и за вниманието към въпроса с отвлечените от Русия украински деца. Това е много важна тема за Украйна и високо ценим подкрепата."
Сръбската делегация посети и Музея на руската агресия в Киев, където Бърнабич отдаде почит на жертвите от войната.
Според съобщение на украинското президентство, двете страни обсъждат възможности за сътрудничество в енергетиката, реконструкцията и образованието. Зеленски изрази надежда, че контактите между Киев и Белград ще се превърнат в "пример за партньорство между държави с различни исторически пътища, но общо европейско бъдеще".
Посещението на Бърнабич предизвика широк отзвук в сръбските медии, като някои коментатори го определиха като "смела стъпка на неутрална държава", а други — като знак за постепенно отдалечаване на Белград от Москва.
Прочети цялата публикация



Фон дер Лайен: Разширяването на ЕС е инвестиция в сигурността и свободата на Европа
Унгария подкрепя присъединяването на Сърбия към ЕС, но не и на Украйна
Европейската комисия обяви оценките си за страните кандидатки за присъединяване към ЕС
Турция и Германия обсъдиха НАТО, ЕС и посредничество за мир в Украйна
Путин няма да спре войната: Украйна губи територии, а търпението на САЩ се изчерпва
Украинските военни на фронта реагират със смесени чувства на първоначалния мирен план на САЩ
Тръмп: Искам Киев да приеме мирното споразумение до четвъртък! Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйнa
Бивш посланик на САЩ в Киев: Крайно време е Путин да разбере, че няма да спечели войната
"Икономическата ситуация е лоша": Калининград е поставен в изолация
ЕК търси гъвкаво решение за финансирането на Украйна през следващите две години
Барселона с интерес към норвежкия талант Антонио Нуса
Габриела Георгиева 11-та на гръб на Европейското първенство
Започна срещата на Путин и Уиткоф за преговори по мирния план за Украйна
Управляващите се отказват от по-високи осигуровки и данък „дивидент“, търсят 1.5 млрд. лв.
Обзор на кръга в Mr Bit Втора лига (18 кръг, 02.12.2025)
Генерал Сирски: Прочистването на руснаците продължава
Как да изберем подходящ йога курс според нивото и целите ни?
Брюксел готви промяна в плана за забрана на колите на бензин и дизел
Продадоха "Зимното яйце" на Фаберже за рекордните 30 млн. долара (ВИДЕО)
„Русев“ подкрепи протестите в България