Шведска телевизия също представила с монтаж Тръмп като подстрекател на щурма на Капитолия

Шведският телевизионен канал SVT, подобно на BBC, е редактирал речта на Доналд Тръмп от 6 януари 2021 г., за да създаде впечатлението, че той призовава за безредици, съобщава изданието Kvartal.
Както отбелязва вестникът, през 2024 г. в един от репортажите си SVT е използвал откъс от речта на настоящия американски президент, комбинирайки няколко различни части. Това е направено по такъв начин, че на зрителите да стане ясно, че Тръмп се е застъпвал за щурмуването на Капитолия. Както и във версията на BBC, обаче, сегментът, в който той призовава поддръжниците си „мирно и патриотично да изразят мнението си“, е пропуснат.
В първоначалния си отговор на запитването на Kvartal за това как е редактирана речта, SVT заявява, че собствениците на канала „имат доверие в публикациите на SVT, посветени на щурма на Капитолия“. По-късно обаче SVT е изменил текста и самия клип, добавяйки черни рамки с паузи между различните части на речта. Карин Екман, отговорната телевизионна водеща, отбелязва, че SVT е актуализирала текста на клипа, „за да стане по-ясно за публиката в какъв контекст е публикуван“. Тя не вярва, че скандалът с BBC ще повлияе на доверието в SVT.
Норвежкият телевизионен канал NRK също е променил историята си за щурма на Капитолия, която преди това е била представена по подобен начин, обяснява SVT.
BBC се оказа в центъра на скандал заради предаването си „Панорама“, което телевизионният оператор излъчи през октомври 2024 г. В него речта на Тръмп беше редактирана, за да се внуши, че той призовава за превземането на сградата на Капитолия, когато всъщност изгубилият изборите държавен глава говореше за необходимостта от изразяване на граждански позиции чрез мирни средства.
В резултат на скандала главният изпълнителен директор на BBC Тим Дейви и шефката на новините Дебора Търнес подадоха оставка. Адвокатите на американския лидер поискаха BBC да премахне предаването до 14 ноември, да се извини и да плати обезщетение, заплашвайки с иск за 1 милиард долара. Корпорацията се извини на президента на САЩ, но отказа да плати обезщетение.
Прочети цялата публикация



„D-Day“: САЩ наложиха пълна икономическа изолация на Иран
Недоверие към новата власт в Дамаск! Напрежението между Турция и Израел заради Сирия се изостри до краен предел
Тръмп обяви Ормузкия проток за част от САЩ, иска нов мандат
Говори Техеран: Имаме нови условия за отварянето на Ормузкия проток, включително край на заплахите от Доналд Тръмп
Как новото поколение леви медии в САЩ помага на прогресивното крило на Демократическата партия
Тръмп: Петролът на Венецуела е наш трофей!
Иран и Оман пред сделка, преначертават петролния пазар ОБЗОР
Пийт Хегсет отрече за дефицит на боеприпаси в САЩ
Дрон удари американски газов танкер в Египет ВИДЕО
Вашингтон: Президентът Доналд Тръмп преустанови атаките срещу Иран, за да даде повече пространство за дипломацията
Бодьо/Глимт отново в Шампионската лига след разгром
Ал Насър с грандиозен обрат, Роналдо беше изваден на полувремето
Формула 1 Екстра (25.08.2026)
Бивш вратар на Локо Пд продаден за 4,5 милиона евро
Обзор на Формула 1 (25.08.2026)
Рики Мартин се завръща към испаноезичното кино след 20 години
Мария Захарова: Русия не провежда кампания за кибераатаки в ЕС
Илон Мъск инвестира 100 млрд. долара в нов мегапроект за космодрум в Луизиана
Бивш треньор на Лудогорец с историческо постижение със Сабах в ШЛ