Честит 77-и рожден ден на крал Чарлз III (СНИМКА)

Крал Чарлз III отбелязва днес своя 77-и рожден ден – събитие, което се разглежда като личен празник, докато официалното му честване е било проведено през юни с традиционния парад Trooping the Colour. На 14 ноември 1948 г. е роден британският монарх, който през 2022 г. наследи трона на кралица Елизабет II.
Тази година двойният характер на честванията остава актуален: личният рожден ден днес и публичният празник в съботата на 14 юни 2025 г., когато се проведе Trooping the Colour с участието на над 1 400 военнослужещи, 400 музиканти и 10 военни оркестъра, а кралското семейство поздрави гражданите от балкона на Бъкингамския дворец пред летящите формации на RAF „Red Arrows“.
За днешния ден е предвидена по-международна програма: крал Чарлз и кралица Камилa ще посетят Южния Уелс, където в замъка Сифартфа край Мертир Тидвил ще се проведе официална студентска и културна церемония. Сред гостите са личности от света на модата, социалните мрежи и бизнеса, които подчертават ролята на монархията не само като институция, но и като символ в модерната популярна култура. Одобрена е и традиционна артилерийска канонада в Грийн Парк и при Тауър на Лондон в чест на кралския празник.
През 2025 г. Чарлз III акцентира върху теми, близки до неговата дългогодишна ангажираност: екология, опазване на наследството и популяризация на визуално изкуство. Преди две седмици бе публикуван подкаст и музикален специален проект на краля – „The King’s Music Room“, който събира любими композиции от цялата общност на Британската общност и е достъпен чрез Apple Music.
Традицията кралят да празнува два пъти – един частен 14 ноември и един официален в лятото – датира от средата на XVIII век, обоснована с практическата необходимост за по-подходящо време за публична церемония. Това разделя личността от институцията и позволява предстоящи колективни чествания.
Следват още публични прояви: в индийската столица Делхи британската висша комисия организира „Birthday Party“ за краля, съчетавайки дипломатически и културни елементи – с класически британски деликатеси, музика и общо честване на приятелството между Индия и Великобритания.
Междувременно профилът на краля и кралицата-консорт в социалните мрежи публикува нов фото портрет на крал Чарлз, заснет пред имението в Сандрингам - една от любимите кралски резиденции далеч от бързината на големия град и място за почивка на членовете на кралското семейство. "На 77 години! Благодарим ви за милите думи и добрите пожелания за рождения ден на Негово височество днес!", гласи надписът към снимката.
Вижте тази публикация в Instagram.Прочети цялата публикация




Крал Чарлз III на 77 години: Как изглежда британският монарх сега
Честит рожден ден,Чарлз! Кралят навърши 77 с нов портрет (СНИМКА)
Принц Хари обвинен, че засенчва брат си Уилям: „Разглезено хлапе, което иска внимание“
Кендъл Дженър захвърли всички дрехи за 30-ия си рожден ден (СНИМКИ)
Новото гадже на Дженифър Анистън ѝ върна жеста: Това е сън и не искам да се будя (СНИМКИ)
Дейвид Бекъм получи титлата "сър" от краля на Англия, съпругата му Виктория вече е "лейди"
„Честит рожден ден, любов моя“: Дженифър Анистън публикува снимка с приятеля си
Дженифър Анистън официално представи новия си мъж (СНИМКА)
Принц Уилям няма да позволи на принц Андрю да присъства на коронацията му
Разследват принц Андрю, търсил лични данни за своя жертва с помощта на полицията
Адвокат заплашва Мария с отвличане, тя подаде жалба (СНИМКА)
Директор в БФС: Футболистите се нуждаят от подкрепа, а отвсякъде има атаки срещу тях
Собствениците на криптовалути са закупили 4,7 милиарда токена Dogecoin само за две седмици
Крал Чарлз III на 77 години: Как изглежда британският монарх сега
Вкараха садистите от Перник Габриела и Красимир в затвора
Влак блъсна 27-годишен мъж в Германия, взирал се в телефона си
Google и огромна глоба от ЕС: американският гигант ще промени рекламните си услуги, за да спазва правилата за конкуренцията
Вижте номинираните за „Художник на годината“ - 2025 в Бургас
Министърът на икономиката предложи Румен Спецов за особен управител на „Лукойл“
Румен Спецов става особен управител на "Лукойл"