Британското правителство ще изгради мрежа от нови заводи за боеприпаси

Британското правителство ще изгради мрежа от нови заводи за боеприпаси, за да повиши готовността на страната за водене на война и да възстанови собственото производство на военни експлозиви за първи път от близо две десетилетия. Официалното съобщение ще бъде направено в сряда от министъра на отбраната Джон Хийли, който ще представи и първите потенциални локации. По план строителството на първия завод трябва да започне още през следващата година, предава „Ройтерс“, цитирана от News.bg.
Инициативата следва решението на правителството от юни да задели допълнителни 1,5 милиарда паунда (1,97 млрд. долара) за производство на боеприпаси и ключови компоненти. Вече са идентифицирани най-малко 13 възможни места за изграждане на новите съоръжения, които ще произвеждат муниции, пропеланти, експлозиви и пиротехнически материали за нуждите на британската армия, както и за подкрепа на Украйна.
Проектът ще създаде най-малко 1000 нови работни места. Финансирани са първите технически и инженерни проучвания, които трябва да положат основите на високопроизводствени производствени линии. Работата по инженерния дизайн на първия завод вече е в ход.
Успоредно с това тази седмица в Югозападна Англия отварят врати два нови завода за производство на дронове - част от по-широка програма за развитие на отбранителната индустрия, подкрепена с допълнителни 250 милиона паунда (328,9 млн. долара). Министерството на отбраната ще публикува и нов документ за обществените поръчки, който очертава многогодишните инвестиции и деветте ключови материала, от които британската отбранителна индустрия спешно се нуждае, за да увеличи производствените си капацитети.
Със старта на новата производствена мрежа Великобритания цели да намали зависимостта си от внос, да укрепи стратегическите си способности и да осигури надеждна подкрепа за своите съюзници в условията на нарастваща международна несигурност.
Прочети цялата публикация



Примирието виси на косъм! Иран отново затвори Ормузкия проток
След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Китай картографира океанското дъно, подготвяйки се за подводна война със САЩ
Пакистан и Афганистан отново воюват
Мартин Атанасов: Речта на Марк Карни в Давос и настъплението на католическата църква
Шестте цели на войната срещу Иран и реалистични ли са те
„Иран е напът да бъде унищожен“: ударът по газово находище променя хода на войната
Джон Болтън: Тръмп не успя да се аргументира за операцията в Иран, така и не намери връзка с местната опозиция
Кризата в Ормузкия проток: Иран блокира 20% от световния петрол и налага нови условия
Ненужна война? Техеран е бил на прага на сделка преди САЩ и Израел да атакуват
12 април 1961 г. Юрий Гагарин покори космоса
Дрон шоу озари небето над Бургас за Великден, „Христос Воскресе“ изгря над храма
Рен взе своето срещу Анже
Дефанзивен Ювентус удържа напорист Аталанта
Честито Възкресение Христово
Христос Възкресе, Бургас! Дронове изписаха радостната вест в небето, хиляди понесоха благодатния огън към домовете си (СНИМКИ и ВИДЕО)
Патриарх Даниил: Тъмнината се оказа безсилна да покори светлината, Христос със смърт смъртта победи
Великден е! Христос Воскресе!
Христос Воскресе!