Захарова: Парите от украинския корупционен скандал са отивали в сметки на европейски политици

Европейските политици не могат да твърдят, че не са знаели за мащаба на корупцията в Украйна и че не са имали пряка роля в нея. Това заяви говорителят на Руското външно министерство Мария Захарова пред агенция ТАСС, предава Фокус.
„Ако Урсула фон дер Лайен е закупувала ваксини за ЕС чрез SMS, без да използва установени механизми за проверка на транзакциите, мислите ли, че е била в заблуда относно ситуацията в Украйна или режима в Киев? Тези хора са били включени в схемите и са знаели къде отиват средствата. Те са били напълно наясно, защото са били част от процеса. Парите са постъпвали в сметки, свързани с тях“, посочи Захарова.
Според руската дипломатка западните медии не са информирали европейската общественост за най-тежките случаи на корупция в Украйна, които според нея надминават новините за обикновени кражби. Тъй като информацията за скандала започнала да се разпространява активно на Запад, тя подчерта, че това вероятно е направено по специална поръчка.
„След като скандалът достигна до обикновените европейски граждани, няма съмнение, че западните информационни структури са го проверили за разпространение. Причините за това са отделен въпрос“, допълни Захарова.
По-рано изданието „Украинская правда“ съобщи, че посланикът на ЕС в Украйна Катарина Матернова е изразила недоволство от разкритията за корупция в Киев. Украинският блогър Анатолий Шарий отбеляза, че ЕС, чрез посланика си в Киев, възпрепятства разследването на корупционен скандал в енергийния сектор.
Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) обяви на 10 ноември мащабна операция в енергийния сектор и публикува снимки на торби с пачки чуждестранна валута, открити при акцията.
Членът на Върховната рада Ярослав Железняк информира, че НАБУ извършва претърсвания в домовете на бившия министър на енергетиката и настоящ министър на правосъдието Герман Галушченко, както и в „Енергоатом“.
Служители на НАБУ претърсили и дома на бизнесмена Тимур Миндич, сътрудник на президента Зеленски, който вече е напуснал страната.
По-късно НАБУ публикува откъси от аудиозаписи по случая, в които участват лица, обозначени като „Тенор“, „Ракета“ и „Карлсон“. Според Железняк „Карлсон“ е Миндич, „Тенор“ - представител на „Енергоатом“ Дмитрий Басов, а „Ракета“ - съветникът на Галушченко Игор Миронюк.
На 11 ноември НАБУ повдигна обвинения срещу седем души от престъпна организация, замесена в корупция в енергийния сектор, включително Миндич.
В случая е замесен и бившият вицепремиер Олексий Чернишов. Галушченко е отстранен от поста министър на правосъдието, а Върховната рада все още не е одобрила оставките му и на Светлана Гринчук като министър на енергетиката. В четвъртък Зеленски наложи санкции срещу Миндич и неговия главен финансист Александър Цукерман.
Прочети цялата публикация



Сиярто: Европейските средства не трябва да финансират „военната мафия“ в Украйна
Молбата на Мерц към Зеленски: обида за Украйна?
Александър Стуб: Мога да обясня на Тръмп как да подходи с Путин
Украйна: корупционен скандал в обкръжението на Зеленски
Корупционен скандал в енергетиката свали украинския министър на правосъдието
За кого бие камбаната в новия корупционен скандал в Киев и какво общо има Зеленски
Times: Норвегия може да предостави на Киев заем от 100 милиарда евро ВИДЕО
Грандиозен скандал между Рим и Москва! Италия извика руския посланик заради вулгарна забележка на Мария Захарова
Главният съветник на Зеленски: Субектът Путин е безкрайно фиксиран върху оръжия! Всяка негова мисъл е колко още хора ще убие
Финансист: Очаквам сериозна корекция на всички пазари
Официално: 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. ще са неработни дни
Вълна от критики: Ламин Ямал купонясва в нощно заведение по време на възстановяването си
На кой шеврон козирува днес орденоносеца, заради когото България остана с пръст в газ?
Кой позволи "бетономорието"?: Докладът на Манол Генов и последиците за България
"Позволявам на бебето си неограничено време пред екрана"
Меглена Караламбова - Примата на българския театър играе прима и в киното (подкаст)
Ергенът Евгени стана журналист - започна собствена рубрика с интервюта (ВИДЕО)
Meta избегна принудителното разделяне — съдът не призна Instagram и WhatsApp за източници на монопол
Политически PR без покритие? ЖП линията Ямбол–Одрин не фигурира в бюджета
Радев след решението на КС: Депутатите да гласуват предложението за референдум!