Мария Захарова: Присъединяването на Украйна към НАТО е неприемливо

Русия отговори днес на ръководителката на европейската дипломация Кая Калас, че никаква външна сила не може да ограничи руските военни разходи, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Вчера Калас заяви, че руският военен бюджет трябва да бъде ограничен, въпреки че тя не обясни как би могло да се случи това.
Днес руският заместник-външен министър Александър Грушко каза, че никаква сила не може да ограничи военния бюджет на Русия. Той добави, че Русия изключва каквато и да било възможност за разполагане в Украйна на сили от т. нар. „коалиция на желаещите“.
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова междувременно заяви пред репортери в Москва, че присъединяването на Украйна към НАТО би било неприемливо за Москва. „За нас заплахата все още е разширяването на НАТО“, каза Захарова пред репортери в Москва. „Желанието на НАТО да привлече Украйна в орбитата си остава заплаха за нас“, добави тя.
„Членството на тази страна в агресивен военен алианс, който е обявил, че взема на прицел Русия и я нарича заплаха за сигурността във всички оперативни среди, е неприемливо за нас“, посочи Захарова.
Едно от основните условия на руския президент Владимир Путин за слагане на край на войната в Украйна е искането му западните лидери да се ангажират Украйна да не бъде приемана в НАТО, посочва Ройтерс.
На срещата на върха в Букурещ през 2008 г. лидерите от НАТО се споразумяха, че Украйна и Грузия един ден ще станат членове на алианса. Украйна през 2019 г. внесе поправка в конституцията си, с която се ангажира да върви по пътя към пълноправно членство в НАТО и ЕС.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп казва, че подкрепата на САЩ за членството на Украйна в НАТО е била причина за избухването на войната и че тя няма да бъде приета в алианса. Захарова също така предупреди, че Русия си запазва правото да реагира остро на плановете на Япония да разположи ракети на остров край брега на Тайван.
Японският министър на отбраната Шинджиро Коидзуми заяви в неделя, че плановете за разполагане на ракети земя-въздух със среден обсег във военна база на остров Йонагуни, който се намира на около 110 километра от Тахван, „стабилно напредват“. Москва обвини Токио, че изпълнява заповедите на САЩ и каза, че Япония „напомпва тези острови с оръжия“ като част от по-широкообхватни усилия за милитаризация.
Прочети цялата публикация



Според мирния план на САЩ: Киев забравя за НАТО и мироопазващи сили, Русия обещава да не напада Украйна и Европа
Лавров: Опитите за вкарване на Украйна в милитаристичния съюз НАТО трябва да престанат
В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Helsingin Sanomat: САЩ помогнаха на Русия да унизи НАТО
В радата са изумени от решението на Зеленски да назначи Ермак и Умеров за водачи на преговорния екип със САЩ
Захарова обвини западните медии в „световна мафия“ заради прикриване на корупция в Киев
Документът от Женева! Ето го пълният текст на европейското насрещно предложение на американския мирен план за Украйна
Макрон: Руснаците ще нападнат отново, ако в плана за Украйна няма елементи на възпиране. Той трябва да е съгласуван с ЕС
Financial Times: Срещата на американската делегация със западни чиновници в Киев беше отвратителна за ЕС
Тръмп: Искам Киев да приеме мирното споразумение до четвъртък! Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйнa
За два часа бяха събрани близо 100 хил. лв. за гаранцията на Благомир Коцев
Петър Станич и Лудогорец минаха през Селта Виго
Жертвите на пожара в Хонконг вече са над 80
Олимпийската шампионка Стойка Кръстева с апел към децата: Употребата на опасни вещества не води до нищо добро!
Спасиха лешояд от покрив в Хасково
Преди кръга в efbet Лига (17-и кръг, 27.11.2025)
17-годишният обвиняем за убийството в Студентски град остава в ареста
Бивш играч на Рома с любопитни разкрития за Франческо Тоти
България спечели първия си мач от предварителните квалификации за ЕвроБаскет 2029
Експерт: Можем да предотвратим 33 хил. смъртни случая на година у нас