Европейската прокуратура повдигна обвинения на Федерика Могерини

Бившият върховен представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини и още двама души официално се сдобиха с обвинения в измами, корупция, конфликт на интереси и нарушение на професионалната тайна, съобщи днес Европейската прокуратура, цитирана от Ройтерс, предаде БТА.
Могерини и двамата други обвиняеми бяха задържани вчера в рамките на разследване на финансови злоупотреби в ЕС. Докато тече разследването обаче, те остават на свобода, тъй като Европрокуратурата прецени, че няма риск да се укрият.
По данни на обвинението другите двама заподозрени са високопоставен служител от Европейската комисия и старши член на ръководството на Колежа на Европа в Брюж. Засега Могерини не е коментирала обвиненията.
Европейската прокуратура подчерта, че всички лица се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните белгийски съдилища.
Вчерашните арести последваха обиски в Европейската служба за външна дейност в Брюксел и в Колежа на Европа - престижно учебно заведение, подготвящо бъдещи кадри на ЕС. Домовете на заподозрените също бяха претърсени.
Могерини беше ръководител на външната политика и дипломатическата служба на ЕС в периода 2014 – 2019 г., а от 2020 г. е ректор на Колежа на Европа. Според Европейската прокуратура разследването се отнася до предполагаема измама, свързана с финансирано от ЕС обучение на младши дипломати.
Прочети цялата публикация



Могерини е обвинена в измама и корупция при обществени поръчки
Мария Захарова за скандала в Брюксел: ЕС предпочита да игнорира проблемите си с корупцията, но постоянно поучава другите
Aкция за разследване на измами в Брюксел! Бившият върховен представител на ЕС Федерика Могерини е сред задържаните
Бившият представител на ЕС за външните работи Федерика Могерини е арестувана по дело за измама
Захарова коментира претърсванията в централата на дипломатическата служба на ЕС в Брюксел
Полша повдигна обвинения срещу руски гражданин за шпионаж и саботаж
Белгийската полиция извършва претърсвания в дипломатическите централи на ЕС
Песков коментира ситуацията в Украйна
Съд ще гледа мярката на седемте арестувани след акцията около "Исторически парк"
Борисов се бори като тиква с прасе, което иска да я изяде
Разбиха кола в Стара Загора, за да откраднат портмоне с 50 лева
Студенти по медицина от Тракийски университет ще дарят “Коледа от сърце“ на възрастни хора в неравностойно положение
Арестуваха мъж Симитли на "Покровнишко" шосе в Благоевград, ето защо
Откриха три мъртви кучета край разложкото с. Елешница
Защо сме изтощени през декември и как да се справим - съветите на експерта
Предстои мощна магнитна буря, предупреждава НАСА
Тайван, а не Тръмп, печели хондураските избори
Резултати в НБА от изминалата нощ
Среща на НАТО в Брюксел: Първите дипломати от Алианса обсъждат сигурността и войната в Украйна