SANA: Външният и военният министър на Сирия обсъдиха с Путин повишаване на отбранителните способности на Дамаск

Сирийският външен министър Асаад ал-Шейбани и министърът на отбраната Мурхаф Абу Каср обсъдиха начини за развитие на двустранно военно-техническо партньорство с руския президент Владимир Путин, се казва в официално изявление, публикувано от информационната агенция SANA.
„Сътрудничеството с Руската федерация в областта на отбраната е насочено към укрепване на сигурността и стабилността в Сирия и целия регион на Близкия изток“, се казва в изявлението. В него се добавя, че разговорите са се фокусирали върху „повишаване на отбранителните способности на сирийската армия чрез модернизация на военната техника и въвеждане на съвременни разработки, както и трансфер на военно-технически опит“.
SANA добавя, че „особен акцент е поставен върху стратегическия характер на сътрудничеството във военно-промишления комплекс“.
В изявлението се добавя, че докато обсъждаха последните регионални и глобални развития, страните са подчертали „значението на политическата и дипломатическа координация между Дамаск и Москва на международни форуми“.
На срещата са обсъдени перспективите за разширяване на търговските и икономическите връзки между двете страни, проекти за възстановяване и развитие на икономическата инфраструктура и привличане на инвестиции в Сирия, добави агенцията.
„Разширяването на двустранната търговия и партньорствата с Русия има за цел да окаже положително въздействие върху сирийската икономика и да допринесе за подобряване на жизнения стандарт на населението“, се казва в изявлението.
Пресслужбата на Кремъл все още не е обявила за подобен контакт.
Прочети цялата публикация



Тандем Вашингтон/Анкара в Сирия или нов Афганистан?
Тайван приветства проекта на американския Закон за националната отбрана за 2026 г.
Русия и Китай обещават подкрепа за Венецуела, Тръмп засилва натиска
Мълчаливата карта - коз на Анкара за Кипър
Желязков в Хелзинки: Сигурността на Източния фланг трябва да бъде повишена
Европа вече обмисля немислимото: как да отвърне на Русия
Мрачният избор пред Зеленски: Да приеме мирния план на Тръмп или да разчита на неблагонадеждна Европа
ISW: Украинската армия доказа, че може да контраатакува
Литва одобри рекордно увеличение на военния бюджет за 2026 г.
Осло: Евтино примирие, при което Киев ще бъде принуден да отстъпи територия, би довело до скъп мир за цяла Европа
Водолази ще се гмуркат празнично на Моста
Без синя зона в Бургас в следващите дни
Кралят на Великобритания Чарлз III записа коледно видео послание към нацията
Вижте разписанието на "Бургасбус" по време на празниците
Вашингтон наложи санкции на бившия еврокомисар Тиери Бретон - "мозъка" зад цензурирането на американци в мрежата
Какво се случи в Бургас през януари 2025-а?
Япония: Рекордно ниска раждаемост и застаряващо население
The Guardian: В новата "порция" разсекретени документи по делото "Епстийн" има множество препратки към Тръмп
Матю Уитакър: Работим по четири окончателни документа за Украйна, разбираме какво иска Киев
ПВО на Русия свали два дрона, летящи към Москва. Взривове отекнаха в Запорожие и Чернигов