Джордж Клуни получил френско гражданство по опростена процедура заради принос към страната

Американският актьор Джордж Клуни е получил френското си гражданство по искане на министъра на външните работи Жан-Ноел Баро, съобщава Politico.
На 20 октомври политикът изпратил писмо до френския министър на вътрешните работи Лоран Нунес, с което предложил да предостави гражданство на холивудската звезда, съпругата му Амал и децата им по опростена процедура. Тя позволява на френскоговорящ чужденец, „който чрез изключителната си работа допринася за престижа на Франция и просперитета на международните ѝ икономически отношения“, да стане гражданин по искане на Министерството на външните работи.
В писмото Баро подчертава, че семейство Клуни живее постоянно в южната част на Франция, където учат децата им, и че двойката „поддържа лични и професионални връзки“ със страната. Министърът на външните работи отбелязал и професионалните дейности на актьора, които „носят огромни финансови ползи“.
Говорител на Министерството на външните работи потвърди, че Баро е подал искането. То е било одобрено на 26 декември.
На 30 декември беше съобщено, че Джордж Клуни, съпругата му и 8-годишните им близнаци Ела и Александър са станали френски граждани. През 2021 г. Клуни закупи имението Каданел там за 9 милиона евро.
Предоставянето на гражданство на „почетен чужденец“ е политическа процедура, отбеляза Le Monde. Формално то се инициира от Министерството на външните работи; на практика исканията за френско гражданство се отправят до различни министри или до самия президент. Няколко публични личности са получавали френски паспорти по тази процедура в миналото, включително съоснователят на Snapchat Евън Шпигел и основателят на Telegram Павел Дуров.
Дуров получава френско гражданство през август 2021 г. - името му е включено в указа, подписан по това време от премиера Жан Кастекс и министъра на вътрешните работи Жералд Дарманен. Президентът Еманюел Макрон заяви, че решението е взето през 2018 г.
Основателят на Telegram непрекъснато критикува френските власти след ареста си на летище в Париж през август 2024 г. След това той беше арестуван по обвинения, свързани с неадекватно модериране на съдържанието на платформата. Павел Дуров беше освободен под гаранция от 5 милиона евро, а ограниченията за пътуване впоследствие бяха отменени.
Междувременно Джордж Клуни отговори на критиките на Доналд Тръмп относно новопридобитото му френско гражданство, пише Hollywood Reporter.
„Напълно съм съгласен с този президент. Трябва да направим Америка отново велика. Ще започнем през ноември“, каза Клуни.
На 1 януари президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува семейството на Клуни и се изказа негативно за имиграционната политика на Париж. Тръмп нарече Клуни и съпругата му Амал „двама от най-лошите политически анализатори на всички времена“. Той отбеляза, че двойката е станала граждани на Франция, страна в епицентъра на сериозен проблем с престъпността поради абсолютно ужасяващото отношение на френския народ към имиграцията, подобно на САЩ при „сънливия Джо Байдън“.
Прочети цялата публикация



Джордж Клуни получи френско гражданство по бързата процедура след молба от високопоставен служител
Френски висш чиновник разкритикува решението да се даде гражданство на американския актьор Джордж Клуни
Тръмп: Джордж и Амал Клуни са сред най-слабите в политическите анализи
Джордж Клуни вече е французин
Преглед на печата! Изглежда ясно, че Тръмп ще трябва да почака за мирен договор между Украйна и Русия
Джордж и Амал Клуни и техните деца получиха френско гражданство
Джордж и Амал Клуни получиха френско гражданство
Джордж Клуни и семейството му станаха френски граждани
Джордж Клуни вече е с френско гражданство
Ще излезе ли Косово от задънената улица
Интернет за всички или шпионска мрежа? Китай обвинява Starlink в изграждане на орбитална инфраструктура за наблюдение и военни операции
Държавният департамент на САЩ призова своите граждани незабавно да напуснат Русия
Натали Трифонова показа как прекарва 1 януари в леглото (СНИМКИ)
Скиор е с комоцио след падане на писта в Банско, хеликоптер го превози до болница
Медведев: Финландия ще плати за гнусната си русофобия. Дано не повторим грешката на болшевиките от 1917 г.
Арсенал с интерес към Леон Горецка
Германия призовава за репатриране на украинци годни за военна служба
Зеленски предложи Буданов за наследник на Ермак в президентския офис
Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му
Японското императорско семейство поздрави за Нова година хилядите, събрали се в дворцовия комплекс