Global Times: Твърденията на САЩ, че Китай заплашва Гренландия, са твърде абсурдни, за да бъдат опровергани

Китай не разглежда Арктическия регион като арена за геополитическо съперничество между големите сили, пише Global Times.
„От гледна точка на Китай, Арктика не трябва да бъде бойно поле за геополитическо съперничество в бъдеще, а регион с ниско напрежение, фокусиран върху международното сътрудничество по въпросите на изменението на климата и устойчивото развитие“, се казва в редакционната статия на вестника. В нея се подчертава, че твърденията на правителството на САЩ, че Китай заплашва Гренландия, са „просто твърде абсурдни, за да бъдат опровергани“.
Авторът отбелязва, че противно на обвиненията на САЩ, Китай дори няма официални институции, резидентни компании или каквито и да било инвестиционни проекти в Гренландия. Според него „китайското присъствие“ на острова е ограничено до група от приблизително 30 китайски граждани, наети от местни компании за морски дарове.
Публикацията цитира статистика за търговията на Китай с Гренландия за 2025 г.: общо 429 милиона долара, от които износът на острова за Китай е в размер на 420 милиона долара. Основните продукти, доставяни от гренландски предприятия на Пекин, са арктически скариди, камбала, треска и омари. Освен това, въпреки красивите си природни пейзажи, Гренландия, която според автора не е лесно достъпна от Китай, привлича сравнително малко китайски туристи – само 3 500 през 2024 г.
„Както фактически, така и политически, Китай не представлява заплаха за Гренландия. Всъщност Китай е обект на несправедливи ограничения там“, отбелязва статията. „Датският външен министър Ларс Расмусен открито призна, че датското правителство преди това е използвало административни мерки, за да наложи вето върху участието на китайски компании в проекти за разширяване на летища и минни проекти в Гренландия и вече е създало механизъм за проверка на инвестициите, който ще предотврати китайските инвестиции в региона в бъдеще.“
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп и генералният секретар на НАТО Марк Рюте постигнаха договорка за рамково споразумение за Гренландия, което разглежда пет аспекта - от домакинството на командния център на алианса до забраната за руски и китайски инвестиции. Планира се договорът от 1951 г. между Вашингтон и Копенхаген, който защитава острова, да бъде актуализиран. Очаква се американският военен персонал, който вече не е ограничен в изграждането на военна инфраструктура и разполагането на войски в региона, да получи пълна автономия и абсолютен имунитет.
Прочети цялата публикация



Армагедон на автопилот: как изкуственият интелект може да промени ядрената война
Изпълним и законен ли е планът на Тръмп да въведе такси за преминаване през Ормузкия проток?
Струпване на бойна сила! Нова авионосна група на САЩ пристигна в Близкия изток
По слабото място на Кремъл! Уволниха висш руски икономист, предупредил, че Путин няма как да спечели войната срещу Киев
От Ормуз до Магреб: геополитическият обхват на кризата в Персийския залив
Европа работи върху алтернативен формат за преговори за Украйна
Токио предупреди: Русия, Китай и КНДР заплашват Азия
“Футболът не е за продан”: нов скандал около Инфантино
Санкциите на САЩ срещу Русия са под заплаха
Сеул сметна двойно повече ядрени бойни глави в КНДР от Тръмп
Кандидатите за членове на Прокурорската колегия станаха 12, сред тях е бивш зам.-главен прокурор
Съдът решава мярката на мъжа, заловен с 35 мигранти край Малко Търново
Бившият спонсор на Левски се наема с издръжката на друг роден клуб?
Дара Екимова е холограма в ново ВИДЕО към песента "Дигитално"
Полицията издирва две непълнолетни сестри от село Лехчево (СНИМКИ)
Огнен ад в страната: 154 огнища са потушени за денонощие, големият пожар край Котел все още тлее
Физици разкриха магнитната природа на загадъчните гама-лъчи
Стимули за преместване в малки населени места, приемът на заявления започва от есента
Непълнолетни сестри от село Лехчево са обявени за общодържавно издирване