Контрабандни балони от Беларус навлязоха в полското въздушно пространство

Полската армия съобщи, че късно снощи няколко въздушни обекта, идващи откъм Беларус, са навлезли в полското въздушно пространство, което е довело до временно ограничаване на гражданските полети в райони близо до полско-беларуската граница, предаде ДПА, цитирана от БТА.
От въоръжените сили подчертаха, че не е имало опасност за националната сигурност на страната.
Полската гранична охрана написа в социалната мрежа „Екс“, че първоначалните проверки показват, че става въпрос за контрабандистки балони, които обикновено се използват за нелегален пренос на цигари от Беларус.
Според Генералното командване на въоръжените сили анализът на траекторията и скоростта на обектите показва, че те най-вероятно са били отнесени от вятъра.
Полша, която е член на ЕС и НАТО, поддържа напрегнати отношения с Беларус от години. Авторитарната държава е близък съюзник на Русия, а Варшава и Брюксел обвиняват президента Александър Лукашенко, че съзнателно насочва мигранти от кризисни региони към външната граница на ЕС като средство за натиск върху Запада.
От средата на 2022 г. Полша изгради по границата си с Беларус 5,5-метрова ограда и въведе система за електронно наблюдение.
Подобни инциденти бяха регистрирани и в Литва, където в края на миналата година увеличен брой метеорологични балони от Беларус навлязоха във въздушното пространство на страната, което доведе до временно затваряне на летището във Вилнюс на няколко пъти.
Прочети цялата публикация



Въздушна тревога над Балтийско море! Шведските ВВС прехванаха руски изтребители
Хърватия отчита 44% спад на незаконната миграция
Беларус пусна въздушни балони над Полша
Саудитска Арабия не дава въздуха и територията си за военни действия срещу Иран
Американски разузнавателен самолет P-8A Poseidon е прелетял близо до Мурманск
Русия се въоръжава здраво, но не за войната с Украйна
FT: Зеленски без конкретни договорености след разговорите с Тръмп в Давос
Шмигал: Украйна преживява най-тежката криза в енергетиката от началото на войната
Възможна ли е европейската сигурност без САЩ
Ако Путин постигне своето, Европа ще бъде пометена от ефекта на доминото
Атлетико Мадрид влиза в битката за Леон Горецка
Изграждаме съвместно с Италия военна база край Ямбол
Иран е предприел кампания за масови арести за всяване на страх
Обрат, Дания е доволна от срещата със САЩ за Гренландия
Общинският съвет изправи Варна пред криза с боклука, по-тежка от тази в София
Алгоритъмът ни храни с „дигитална каша“: как безкрайният скрол уби любопитството и превърна интернет във фабрика за AI съдържание
Учени откриха, че Млечният път е обграден от дебел слой тъмна материя
След 5 часа бурни дебати: Парламентът прие на първо четене да се ограничат секциите в държави извън ЕС до 20
CNN: Тръмп готви нов голям удар срещу Иран
Българите са сред най-немарливите в ЕС при защита на личните си данни