Съюзниците на Украйна обещаха около 35 милиарда долара военна помощ

Държави членки на НАТО обявиха подкрепа на стойност стотици милиони долари за инициативата "Списък с първостепенните нужди на Украйна" (PURL) - натовска програма, предназначена да гарантира бързото доставяне на оръжия в страната. Това заяви днес генералният секретар на алианса Марк Рюте, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.
Рюте благодари на Великобритания, Исландия, Норвегия, Швеция и Литва за направените вноски и добави, че очаква скоро да бъдат поети и нови ангажименти, без да посочва конкретни държави. Той говори на съвместна пресконференция с министрите на отбраната на Великобритания, Германия и Украйна, като не уточни общия размер на обявената финансова подкрепа по програмата PURL.
Британският министър на отбраната Джон Хийли заяви, че съюзниците на Украйна вече са поели ангажимент да предоставят около 35 милиарда долара военна помощ на Киев тази година. Сумата включва както нови двустранни ангажименти, така и по-ранни обещания от съюзнически държави, сред които и вече обявените от Германия 11,5 милиарда евро, отбелязва Франс прес, позовавайки се на дипломати от НАТО.
Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че страната му е готова да достави пет нови системи за противовъздушната отбрана на Украйна, при условие че други съюзници предоставят поне още тридесет. Той изрази "сериозен оптимизъм", че ще бъде постигнато съгласие.
Мащабните руски удари по енергийната мрежа на Украйна доведоха до прекъсвания на отоплението и електроснабдяването в големи части от страната посред зима. "Това е чист терор срещу украинското население", заяви Писториус, обвинявайки Москва, че използва студа "като оръжие срещу невинни жени, деца и мъже". От своя страна, украинският министър на отбраната Михайло Фьодоров каза, че "руснаците не могат да победят на терен" и затова водят война срещу украинската критична инфраструктура.
Прочети цялата публикация



Зеленски сключва нови договори за оръжия и военна помощ със съюзниците, за да защити страната си от Русия
The New York Times: САЩ се оказаха неподготвени за съвременна война. Авантюрата с Иран бе грешка на безразсъдния Тръмп
Светът се милитаризира ускорено! Разходите за отбрана растат с 2,9 процента
SIPRI: Военните разходи на САЩ намаляха рязко след спирането на помощта за Украйна
Най-малко 18 души бяха убити при руските удари в различни части на Украйна
Великобритания ще обяви помощ за Украйна на стойност 1 милиард долара
Лоши новини за Кремъл! Берлин и Киев сключиха мащабно споразумение за съвместно производство на дронове
The Wall Street Journal: Украинските удари по рафинерии и пристанища не водят до спад в износа на руски петрол
Тръмп е в същата патова ситуация заради войната в Иран, както Нетаняху заради войната в Газа
Reuters: Дори подмазвачите получават редовна порция обиди, ако се усъмнят в политиката на Тръмп за Иран
Сланите унищожиха почти на 100% черешовата реколта в Кюстендилско
България е в нарушение на европейската директива за тока, казва Еврокомисията
Задържаха мъж с метамфетамин край жп гарата в Разград
Мегапроектът на Белград, който трябваше да промени града, но раздели обществото
Папи Ханс в „Храмът на историите“: Според задкулисието аз не съм сред топ 15 на поп артистите в страната
Китайска компания за прахосмукачки с елседан с ракетно ускорение - от 0 до 100 км/ч за 0,9 секунди! - видео
Зеленски наложи 10-годишни санкции на бившия началник на канцеларията си
Кога и защо трябва да чистите кеша на браузъра си: Пълно ръководство
Агенцията по храните задържа 17 г. египетски фъстъци с плесени
Вижте магическото пирошоу на “Герена” след триумфа на Левски (видео)