Китай измести САЩ като най-голям търговски партньор на Германия

Китай отново изпревари САЩ като най-големия търговски партньор на Германия. През 2025 г. обемът на вноса и износа между Берлин и Пекин възлиза на 251,8 млрд. евро (296,6 млрд. долара), показват данни на Федералната статистическа служба на Германия „Дестатис“ (Destatis), цитирани от ДПА, предаде БТА.
С ръст от 2,1 на сто Китай, който беше най-големият търговски партньор на Германия в периода 2016–2023 г., отново изпревари САЩ, които заемаха първото място през 2024 г. Германската търговия със САЩ бе засегната миналата година от спора около митата, наложени от президента Доналд Тръмп. Въпреки спада от 5 на сто САЩ остават вторият по големина партньор на Германия с търговски оборот от 240,5 млрд. евро.
Въпреки по-високите мита и агресивната търговска политика на Тръмп САЩ продължават да бъдат най-големият пазар за германски стоки през 2025 година. Германските компании са продали стоки на стойност 146,2 млрд. евро, което е спад от 9,4 на сто спрямо предходната година, като най-сериозно намаление се наблюдава при автомобилите и свързаните с тях части (-17,8 на сто).
Франция се нарежда на второ място като дестинация за германските износители, следвана от Нидерландия, а Китай е едва на шесто място в класацията.
Китайските продукти доминират германския вноса от 2015 г. насам. Миналата година Пекин отново бе най-големият износител за Германия, на стойност 170,6 милиарда евро, което е увеличение с 8,8 на сто, изпреварвайки Нидерландия и САЩ.
Икономисти отбелязват, че спорът около митата е повлиял и върху китайския износ, като Пекин пренасочва стоки към Европа, включително към Германия, заради наложените от САЩ ставки.
От своя страна американските производители се възползват от по-лесния достъп до пазара в ЕС и са увеличили износа си за Германия с 2,7 на сто през миналата година.
Прочети цялата публикация



В Германия нещата не са добре. Мерц трябва да действа.
Турция реализира износ за 262 милиарда долара. Най-много изнася за Германия и САЩ, ето на кое място е България
Защо Европа би сгрешила, ако последва търговската стратегия на Канада?
Горчивото заключение на Европа - американците са лошите
Берлин: Оставаме по-близо до САЩ, отколкото до Китай
Възможна ли е европейската сигурност без САЩ
Тръмп и европейската десница: колко близки са всъщност
Как "Старлинк" на Илон Мъск влияе на световната политика
Изправени пред свят на сътресения, европейците се срещат в Мюнхен: през 2007 г. не осъзнаха заплахата на Путин
Зловещото убийство в "Петрохан" и предизборният "Туин Пийкс"
Изчезна тийнейджърка в Бургас! Помогнете да открием Елена
Издирват 17-годишната Елена Илиева от Бургас
Гюров и ЦИК обсъдиха предстоящите избори, премиерът обеща пълно съдействие от МС
Върховният съд на САЩ отмени митата на Тръмп
Михаела Маринова сподели как и защо е станала ментор в "Като две капки вода" (ВИДЕО)
Руски дрон уби двама полицаи от подразделението „Бели ангели“ край Купянск
17-годишно момиче изчезна в Бургас!
Издирват 17-годишна от бургаския комплекс „Меден Рудник"
Новият шеф на МВР изолира главния секретар. Георги Кандев го сменя