Почина гласът на Педя човек, лакът брада - актрисата Слава Рачева

На 88 години си отиде една от легендите на кукления театър - Слава Рачева, съобщиха от Съюза на артистите в България. "С нея си отива цяла епоха, изпълнена с магията на детството, добротата и онзи незабравим глас, който десетилетия наред ни пожелаваше "Лека нощ", допълват от сдружението.
Родена в София през 1938 г., Слава Рачева посвещава живота си на изкуството – от Хора на софийските девойки до голямата сцена на Столичния куклен театър. Макар да завършва актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски и Моис Бениеш, нейното истинско призвание остават докрай куклите и децата.
През 1961 г. тя вдъхва живот на образа, с който я познават няколко поколения български деца – Педя човек, лакът брада.
Но Слава Рачева има и над 80 роли на театралната сцена, сред които любимите Макс, Мечо Пух и Бабата от "Рибарят и златната рибка". Емблематичният ѝ глас звучи и в ефира на радиото, в дублажа и в десетки грамофонни плочи, с които сме заспивали.
Директор е на Столичния куклен театър в трудните години между 1992 и 1997 г. За своите заслуги към българската култура тя е удостоена с орден "Св. св. Кирил и Методий" с огърлие.
Прочети цялата публикация



Борис взе втора поредна победа в „Като две капки вода”
Кандис Берген навърши 80 и впечатли феновете с изненадваща трансформация
Хулио Веласкес в интервю за Mundo Deportivo: Сираков е добър и честен човек
Прецедент в историята на „Ергенът"
Меди срещна футболната легенда Роберто Карлош в София
Рая Пеева алармира за фалшива реклама за отслабване с нейното лице
Славия надделя над Септември на "Александър Шаламанов"
На 87 г. почина Тед Търнър
Почина Шантал Нобел - звездата от „Шатовалон“
Диана Димитрова потвърди, че съди Рая Пеева независимо от бременността ѝ
Сайт на българка показва как растат цените, заплатите и имотите у нас
Руското министерство на отбраната: Украинската армия наруши тридневното примирие
Българка е избрана за общински съветник в Англия
Сребро за Даниел Трифонов на прескок от Световната купа във Варна
„Мислех, че всички ще умрем“: Какво се случи на борда на полет 4345 в Денвър, ударил човек при излитане
Ливърпул с най-слаб сезон от 2015/16
Предстоят най-силните магнитни бури за месец май
Пол Мание спечели третия етап от Джиро д'Италия (ВИДЕО)
Град ще произвежда авокадо вместо цитруси, заради глобалното затопляне