Внимание: Облак фини прахови частици ще замърси въздуха в части от Европа

През следващите дни в части от Европа се очаква "значителен" епизод на замърсяване на въздуха с фини прахови частици, предупреди Службата за климатични промени "Коперник" на Европейския съюз, цитирана от АФП.
Това "влошаване на качеството на въздуха" се дължи на фини прахови частици (PM 2,5) в Западна Европа, които ще засегнат няколко държави. Сред тях са Германия, Белгия, Франция, Ирландия, Нидерландия и Великобритания, пояснява БТА.
"Въпреки че това е обичайно явление през пролетта, то представлява сериозна ситуация, причинена от фини частици, произхождащи от различни източници, и по-специално от селското стопанство", се казва в прессъобщението на "Коперник".
Земеделските стопани са в период на торене, което е източник на емисии на амоняк - силно дразнещ газ и предшественик на фините частици. Стабилните метеорологични условия освен това пречат на разсейването на тези замърсители, които произхождат и от автомобилния транспорт.
Качеството на въздуха ще се влоши допълнително и от увеличаването на количеството на полени от бреза и елша.
Прочети цялата публикация



Качеството на въздуха в Стара Загора остава без отклонения по контролираните показатели
ОП „Чистота“ започна поетапно миене на уличната мрежа в Благоевград.
Сезонът на алергиите: Как да се предпазим и да засилим защитите на организма
Тревожна тенденция: Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят
Ядрената енергетика е на пътя на своето възраждане 40 години след аварията в Чернобил, сочи анализ на АП
Руската военна авиация затъва дълбоко в криза, която и тя самата вече признава
Тайният доклад за президента
Тоталната война - кулминацията на путинизма
Шест превишения на фини прахови частици регистрирани в Русе през март
Член на ЕП: Да гледаме по-сериозно на изтеглянето на америнаските войски от Германия
ISW: Украйна нанася все по-дълбоки удари в Русия: петролни пристанища и военни кораби са под огън
Формула 1: Гран при на Маями 2026 (Крайно класиране и видео)
Формула 1: Класиране при пилотите след Гран при на Маями 2026
Формула 1: Класиране при отборите след Гран при на Маями 2026
Пожар извън контрол: Опасни боеприпаси горят в природен резерват край Берлин (ВИДЕО)
Борислава Иванова с три титли от Държавното първенство по спортна аеробика
Пожар извън контрол край Берлин: Опасни боеприпаси горят в резерват от 113 хектара
Трима души са загинали при предполагаема епидемия на борда на круизен кораб
Axios: Новата операция "Свобода" на Тръмп в Ормузкия проток не включва ескорт на търговски кораби от ВМС на САЩ