Берлин засилва военните връзки със САЩ въпреки напрежението между Мерц и Тръмп

Германия задълбочава военното си сътрудничество със САЩ, въпреки влошаващите се политически отношения между канцлера Фридрих Мерц и президента Доналд Тръмп.
От октомври американски полковник ще заеме ключов пост в командването на германската армия като заместник-началник на Оперативния отдел, където се планират мисии и се подготвят решения. Информацията е потвърдена от германската армия и Пентагона пред "Политико".
Назначението поставя американски офицер в центъра на сухопътните сили на Германия. Според говорител на германската армия целта е "да се задълбочи допълнително германо-американското сътрудничество и да се оптимизират съвместните оперативни способности в рамките на НАТО".
Генерал-лейтенант Кристиан Фройдинг, началник на германската армия, определи решението като знак за доверие: "Интегрирането на висш американски офицер в нашата оперативна дивизия е и израз на нашето взаимно, дълбоко доверие."
От американска страна също подчертаха стратегическото значение на хода. Говорителят на армията подполковник Вони Райт заяви, че обменът на офицери се извършва на "силно селективен принцип". Офицерът ще работи за подобряване на оперативната съвместимост "в подкрепа на изискванията на НАТО и двустранните отношения".
Експертът по отбрана Нико Ланге коментира, че назначението идва в момент, когато САЩ пренастройват военните си сили в Европа. "Особено на този етап, един интегриран щабен офицер от САЩ е от голяма полза", каза той.
На политическо ниво отношенията между Берлин и Вашингтон се влошиха през последните дни. Тръмп публично атакува Мерц, обвинявайки го в погрешна оценка на заплахата от Иран, след като германският канцлер заяви, че САЩ са били "унижени" от Техеран.
Тръмп многократно е поставял под въпрос полезността на НАТО, а европейските съюзници се опасяват от евентуално изтегляне на американски войски от континента. Това засилва натиска върху европейските държави да поемат по-голяма роля в собствената си отбрана.
Според Ланге Бундесверът ще трябва да развие способности, които досега са зависели от САЩ. "По-добре е този преход да се управлява заедно в дух на партньорство", отбеляза той.
Прочети цялата публикация



Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
Техеран за удълженото от Тръмп примирие: Губещата страна не може да диктува условия. Блокадата е равна на бомбардировки
Петролен шок в разгара на кризата! ОАЕ напускат ОПЕК и ОПЕК+ от 1 май на фона на войната в Иран
Опитът на Китай да играе ролята на миротворец в Близкия изток
Европа ускорява реализацията на резервен план на НАТО заради Тръмп
Ванс обвинява Техеран в „икономически тероризъм“; Напрежението около морските маршрути нараства
След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Петролът поскъпна отново, след като Тръмп заяви, че ще атакува енергийни обекти в Иран
САЩ отговориха остро на Испания: Не се нуждаем от вас или помощта на която и да е друга държава
След провала на преговорите! Иран и САЩ остават в неловката ситуация на нито мир, нито война
Вижте "подземния град" за отглеждане на канабис в мина край Кюстендил (видео/снимки)
Корман Исмаилов се обяви за засилване на ролята на Европейската железопътна агенция
Смут в световната търговия с петрол! Русия остава в ОПЕК+ въпреки напускането на ОАЕ
Уатаро Ендо настоява за напускане на Ливърпул
Специализирани екипи от Сухопътните войски унищожиха невзривени боеприпаси, открити в област Сливен и област Кърджали
АПИ с информация за голямото пътуване: 1,7 млн. коли ще излязат на пътя
Преподавател в СУ, обвинен в неприлично поведение: Това е клевета, ще защитавам името си
„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ ще имат отделни парламентарни групи?