The Wall Street Journal: Саудитска Арабия и Кувейт отново отвориха базите и небето си за американските военни ВИДЕО
Саудитска Арабия и Кувейт са премахнали ограниченията върху използването на техните бази и въздушно пространство от американските военни, наложени след стартирането на операция „Проект Свобода“ - ескортна операция на САЩ в Ормузкия проток, съобщи The Wall Street Journal, позовавайки се на американски и саудитски официални лица.
Това решение позволява на Вашингтон да възобнови операцията си, тъй като премахва пречка за президента на САЩ Доналд Тръмп, казаха те. Пентагонът не е изключил възобновяване на операцията още тази седмица, съобщава изданието.
Операция „Проект Свобода“ беше преустановена по-малко от два дни след стартирането ѝ. Това се дължи отчасти на недоволство от Рияд, съобщи NBC. The Wall Street Journal съобщи, че мисията, която разчиташе на саудитски и кувейтски бази за защита на корабите, е предизвикала разгорещен спор с Рияд и е заплашила да наруши споразумението за сигурност. Държавите от Персийския залив блокираха достъпа, поставяйки под въпрос готовността на САЩ да ги защитят, след като американски официални лица омаловажиха иранските удари.
Когато операцията се възобнови, корабите ще се движат по разчистен коридор под военноморска и въздушна защита. Министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет го нарече „подарък от САЩ за света“ и обяви създаването на „червено-бяло-син купол“ над пролива.
В отговор на операцията на САЩ, Иран удари петролен център в ОАЕ, което разтревожи Рияд. САЩ отблъснаха атаките, потопиха шест ирански лодки и изтеглиха два свои кораба. Техеран обаче удари няколко други кораба и изстреля 15 ракети и дронове по ОАЕ – за първи път след прекратяването на огъня. Държавите от Персийския залив се опасяват, че Иран ще сметне подобни удари за ненаказани, пише вестникът. Техеран отрича атаките срещу ОАЕ, но заплашва със „смазващ отговор“ на враждебни действия от територията на емирството.
Прочети цялата публикация



Тръмп към краля на Нидерландия: Само увеличен натиск може да върне Техеран на масата за преговори ВИДЕО
The Wall Street Journal: Тръмп обмисля наказания за някои от безполезните в операцията срещу Иран страни от НАТО
"Проект Свобода"! Доналд Тръмп прекратил операцията срещу Иран, след като Рияд спрял достъпа до базите си
Wall Street Journal: Американските военни искат да разработят нови ракети-прехващачи, много по-евтини от Patriot
САЩ внесоха проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН за защита на свободата на корабоплаване в Ормузкия проток
Напрежението се засилва! Иран проучва възможността за използване на тренирани делфини за атаки срещу вражески кораби
Тръмп е в същата патова ситуация заради войната в Иран, както Нетаняху заради войната в Газа
САЩ изтеглят 5 000 войници от Германия
The Wall Street Journal: Вашингтон създава нова коалиция за Ормузкия проток след отказа на Лондон, Париж и Токио
Техеран: Няма да преговаряме под натиск, заплахи и блокада
Депутатите ще гласуват състава и структурата на предложения от Румен Радев кабинет
Новият кабинет полага клетва
Малък баварски град се готви за края на десетилетия живот с американски войски
В нощта на "примирието": Русия атакува с над сто дрона Украйна, Киев отвърна с атака срещу Москва
Българите за администрацията: Сложна, тромава и често иска едно и също нещо
Днес е първият български етап в колоездачната обиколка на Италия
Фрайбург срещу Астън Вила е финалът в Лига Европа
Важните събития в България и по света днес
"Няма да има никаква прекрасна Русия в бъдещето"
Реплики от „Криминале“ вместо молитви: Как Тръмп и Хегсет четат Библията