Русия е уведомила САЩ за изпитанието на междуконтиненталната ракета „Сармат“

Русия е изпратила необходимите уведомления до Съединените щати и други държави във връзка с последното изпитание на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“. Това заяви пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предава БТА.
По думите му процедурата е проведена в съответствие с международните договорености, които предвиждат предварително информиране чрез Националния център за намаляване на ядрената опасност. Целта е да се избегне ненужно напрежение при изпитания на стратегически ракетни системи. Според ТАСС центърът функционира в автоматизиран режим.
По-рано командващият Ракетните войски със стратегическо предназначение Сергей Каракаев докладва на президента Владимир Путин за успешното изпитание на „Сармат“.
Руските въоръжени сили планират до края на годината да поставят на бойно дежурство първия полк, оборудван с новата междуконтинентална ракета.
Путин определи „Сармат“ като най-мощния ракетен комплекс в света и заяви, че системата е четири пъти по-мощна от най-ефективните западни аналози.
Според руския президент обсегът на ракетата надхвърля 35 000 километра. Той посочи още, че „Сармат“ може да се движи не само по класическа балистична, но и по суборбитална траектория, което според Москва ѝ позволява да преодолява съществуващите и бъдещите системи за противоракетна отбрана.
Прочети цялата публикация



Русия е уведомила САЩ и други страни преди изпитанията на „най-мощната ракета в света“
Русия съобщи за успешен тест на междуконтиненталната ракета „Сармат“
Русия тества успешно "Сармат", въвежда най-мощната ракета на бойно дежурство тази година
Войната в Иран показа, че НАТО не е готов за сблъсък с Русия
Kyodo: САЩ проведоха първите изстрелване на ракета „Tomahawk“ от пускова установка „Typhon“ в Източна Азия ВИДЕО
САЩ може да използват хиперзвуковата ракета Dark Eagle за първи път срещу Иран
НАТО критикува Русия и Китай за ядрените им политики и ги призова да работят със САЩ
Виктория Томова остава на своята позиция в световната ранглиста на WTA
Луната отново е на мода - надпреварата за ресурсите ѝ започна
"Истината е някъде там": "Досиетата Х" отново излиза на екран
Мощна слънчева буря може да удари Земята тази вечер: Какво казват експертите
Арда победи Ботев насред Пловдив
Лондон се включва с кораби, дронове и изтребители в защитата на Ормузкия проток
Ники Кънчев: Не е за вярване, но днес културният феномен "Стани богат" става на 25 години
Как две седмици без пазаруване свалиха цените до земята
Шефката на разузнаването на САЩ разследва повече от 120 биолаборатории в чужбина
Великобритания изпраща изтребители, военен кораб и дронове за защита на корабоплаването в Ормузкия проток