Виктор Уембаняма пише история: Френският феномен с подвиг, достоен за легендите на НБА

Сан Антонио Спърс дадоха гръмко начало на финалната серия в Западната конференция, като изненадаха Оклахома Сити Тъндър насред тяхната зала и откраднаха домакинското предимство още в първия сблъсък. Само три победи ги делят от първо участие във Финалите на НБА от 2014 година насам – и всичко това благодарение на един изключителен млад талант.
Френският център Виктор Уембаняма се превърна в истинския герой на вечерта, като изригна с феноменални 41 точки, 24 борби, 3 асистенции, 1 отнета топка и 3 чадъра за впечатляващите 48 минути и 42 секунди на паркета. С това си представяне 22-годишният гигант не просто поведе „шпорите“ към победата, но и влезе в елитната компания на най-големите имена в историята на НБА.
Уембаняма се нареди до легенди като Чарлс Баркли, Карийм Абдул-Джабар и Моузес Малоун, като стана едва четвъртият играч с поне 40 точки и 20 борби във финален мач на конференция. Подобно постижение не е виждано от 25 години – последният, който го направи, бе Шакийл О’Нийл през 2001 г. във Финалите на НБА. Освен това, французинът подобри рекорда за най-млад баскетболист с 40+ точки и 20+ борби в плейофен двубой, измествайки самия Абдул-Джабар, който държеше върховото постижение повече от половин век. ---
С прозвището „Извънземното“, Уембаняма вече е част от ексклузивния клуб на Уилт Чембърлейн – един от малцината, които са записвали 40+ точки и 20+ борби в дебютен мач от финалите на конференция. Освен това, той е едва вторият играч в историята на Сан Антонио Спърс след Дейвид Робинсън, който постига подобни числа в плейофен двубой.
Прочети цялата публикация



Виктор Уембаняма написа история: Най-младият и единодушен Защитник №1 в НБА
Гигантът Виктор Уембаняма пренаписа историята на НБА
Време ли е "Тръмп-Нетаняху" да замени "Сайкс-Пико" в кървящия Близък изток?
Жоао Кансело – Португалският феномен, който пренаписа футболната история на Европа
Основната задача пред Унгария - демонтаж на наследството на Орбан
Уембаняма поведе Сан Антонио към победа, Ню Йорк отново срази Филаделфия
Почина Шантал Нобел - звездата от „Шатовалон“
Зомби империята на Владимир Путин
Да не бързаме с фанфарите след разгрома на Орбан
Европа не харесва войната и има добри причини за това
Моуриньо води трима от Бенфика в Реал
Как китайските сателити помагат на Иран във войната със САЩ
"Икономист": За Европа става по-тревожно, че Радев симпатизира на Тръмп
Стефан Белчев: Държавата ще търси финансиране за домакинството на „Евровизия“ догодина
„Дяволът носи Прада 2“ е първият филм, събрал над един милион евро приходи у нас за 2026 г.
Двама откраднаха 100 000 евро от автокъща в Банкя, изхарчиха ги за кредити и дрога
Техеран организира сватби по площадите на двойки, готови на саможертва във войната
Близо 90 бургаски учители ще получат отличия на тържествена церемония по случай 24 май
„Бангаранга“: София празнува победата на DARA (НА ЖИВО)