Москва ще се обърне към Международния съд заради "системното нарушаване на правата на етническите руснаци в балтийските държави"

Русия възнамерява да сезира Международния съд за системното нарушаване на правата на етническите руснаци в балтийските държави, съобщиха от Министерството на външните работи пред „Известия“.
Решението е провокирано от факта, че "балтийските правителства игнорират призивите на Москва за диалог и продължават да провеждат политики, които нарушават международните норми". Според статията на руското външно министерство Латвия, Литва и Естония преживяват „рязък скок на русофобията, спонсорирана от държавата“.
„В тази връзка очевидно ще трябва да насочим оплакванията си към съдебната арена, като се обърнем към главния съдебен орган на ООН – Международния съд“, заяви министерството.
Основните оплаквания на Русия се отнасят до езикова дискриминация, изопачаване на историята и преследване на несъгласните. Като пример те посочват случая с активиста за правата на човека Александър Гапоненко, който беше осъден в Латвия на десет години затвор по обвинения, повдигнати след участие в конференция на Руския институт на страните от ОНД.
Според Министерството на външните работи Русия възнамерява да повдигне въпроса за лишаването от свобода на Гапоненко на 62-рата сесия на Съвета на ООН по правата на човека, насрочена за юни-юли.
Министерството отбеляза, че вече са се опитали да привлекат вниманието към въпроса чрез Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека и ОССЕ, но не са успели да получат смислен отговор.
Ведомството многократно е обвинявало ръководството на Литва, Латвия и Естония в русофобия, а неговият говорител Мария Захарова обвини САЩ и ЕС в насърчаване на „антируската кампания на балтийските държави“.
Прочети цялата публикация



Как НАТО удобно си затвори очите за нарушаването на човешки права в Турция
Войната в Украйна вече превиши по продължителност Първата световна война
НАТО отрича Русия да планира удар срещу Балтика
Нови украински атаки, две ключови руски пристанища на прицел
Туск: Предстоящите месеци ще бъдат критични
НАТО създава второ командване за отбраната на Балтийския регион
Защо Латинска Америка завива надясно
Русия и световният спорт: завръщане и във футбола?
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Най-модерното оръжие, с което разполага НАТО: ще може да поразява цели на 1920 км с изключителна точност
Кола без шофьор затисна дете на година и половина в Бургаско, с опасност за живота е
Bloomberg: ЕС с нов инструмент срещу вноса от Китай
Полша и Франция обсъждат „ядрен чадър“ за Европа
CBS: САЩ не участват в преговорите за Иран в Оман
Линда Носкова спечели турнира "Уимбълдън" при жените
31 години от геноцида в Сребреница: Погребаха останките на още 10 жертви на клането от 1995 година
WSJ: Защо Путин отказва да спре войната в Украйна
Черно море представи отбора за сезон 2026/2027
Кола без шофьор затисна дете на година и половина в Бургаско, с опасност за живота е