Задържането на митрополит Иларион в Чехия е провокация

Русия разглежда задържането на митрополит Иларион в Чехия като умишлена, оркестрирана провокация и настоява за освобождаването му. Това се казва в изявление на официалния говорител на руското външно министерство Мария Захарова.
„На 24 май митрополит Иларион (Алфеев), чието място на служба преди това е било определено като църквата „Апостоли Петър и Павел“ в Карлови Вари, беше задържан в Чехия по изфабрикувани обвинения“, заяви дипломатът.
„Ние разглеждаме този инцидент като умишлена, оркестрирана провокация, целяща да очерни както самия митрополит, така и чрез него православието като цяло, което напоследък е подложено на атаки в Чехия“, отбеляза Захарова. „Изискваме незабавното и безусловно освобождаване на митрополит Иларион и прекратяване на това изфабрикувано разследване.“
Официалният говорител на руското Министерство на външните работи отбеляза, че колата, превозваща митрополита, е била спряна от два патрулни автомобила на чешката полиция. „По време на претърсването, проведено без фото- или видеозапис или без участието на свидетели, в багажника на колата е открито неопределено вещество. Впоследствие в полицейското управление е извършен личен претърсване на Иларион и шофьора му, както и тест за наркотици (с отрицателен резултат)“, добави тя.
Захарова също така подчерта, че руското посолство ще продължи да предоставя на митрополита цялата необходима помощ.
Задържаният митрополит Иларион ще остане под стража до получаване на резултатите от експертизите. Окончателно решение няма да бъде взето в понеделник, съобщи Telegram каналът на митрополита.
„Според информацията, с която разполагат редакторите, митрополит Иларион остава задържан в Чехия. Днес няма да бъде взето окончателно процесуално решение. Чешките правоохранителни органи в момента очакват резултатите от необходимите експертизи“, се казва в изявлението.
Прочети цялата публикация



Чешката полиция арестува руски митрополит
Израелски съд удължи задържането на двама активисти от флотилия за Газа
Правителството на Чехия предлага по-строги правила за украинските бежанци
Шофьор избяга след гонка и катастрофа в Бургас, в колата му откриха нелегални мигранти
Близо 3000 ученици се включиха в шествието за 24 май
Три европейски кулинарни дестинации, които си заслужава да опитате
София отбелязва 24 май с шествие и множество културни прояви
„Интересни имена“ помагали на прокурорския син? МВР с нови разкрития след ареста на Васил Михайлов
Вътрешният министър: Има интересни имена, които са подпомагали прокурорския син да се укрива
Въздушно-десантните сили на Украйна отрекоха съобщенията за пълна окупация на Покровск и Мирноград от руснаците
Световен рекорд: Продадоха първото издание на "Хари Потър" за 23 000 долара
Централна спортна емисия новини на NOVA (25.05.2026)
Григор Димиров получи "уайлд кард" за турнира в Майорка
Петко Панайотов нацели страничния стълб срещу Лудогорец (видео)
Арестуваха двама души в САЩ по нов закон срещу фалшивата порнографията
Правителството на Чехия предлага по-строги правила за украинските бежанци
Украйна и САЩ може да научат седмица по-рано за масираните руски удари
Горещата вълна във Франция взе жертви
Селекционерът на Испания: Не избирам националите в зависимост кой къде играе