Закон за свобода на информацията! Джо Байдън се опита да спре по съдебен път публикуване на биографични аудиозаписи
Бившият президент Джо Байдън заведе дело срещу Министерството на правосъдието на САЩ с цел да блокира публикуването на аудиозаписи и стенограми от интервюта с неговия биограф, които по-късно са били използвани в разследване за боравене с класифицирани документи, съобщи CBS News.
Делото, заведено във вторник във федералния съд във Вашингтон, цели да спре предаването на около 70 часа аудиозаписи и преписи на Комисията по правосъдие към Камарата на представителите. Материалите включват интервюта с писателя в сянка Марк Цвоницер, използвани за мемоарите от 2017 г. "Обещай ми, татко", проведени през 2016-2017 г.
Байдън и неговите адвокати твърдят, че документите са изключени от Закона за свобода на информацията. Делото е поредното развитие след три отделни искания по FOIA, които се опитват да ги разсекретят.
В отделно дело, свързано с фондация "Херитидж", Министерството на правосъдието е заявило пред съд, че планира да предостави материалите с редакции на Конгреса и на фондацията на 15 юни, освен ако не бъде постановено друго.
Байдън е заявил през 2024 г., че върху записите се прилага изпълнителна привилегия, след като републиканци в Камарата на представителите поискаха достъп до тях. Министерството на правосъдието отказа коментар.
В края на 2022 г. и началото на 2023 г. класифицирани документи бяха открити в дома му в Уилмингтън и в офис в Центъра "Пен Байдън". През януари 2023 г. беше назначен специалният прокурор Робърт Хър, който през февруари 2024 г. публикува доклад от 345 страници. В него се посочва, че "Байдън умишлено е запазил и разкрил класифицирани материали след вицепрезидентството си, когато е бил частен гражданин", но няма достатъчно доказателства за обвинения. Разследването включва 147 разпитани лица, включително самият Байдън.
Министерството по-рано отказа да публикува аудиозаписа от интервюто на Хър с Байдън, въпреки че части бяха публикувани от Axios през май 2025 г. Адвокатите на Байдън твърдят, че при администрацията на Тръмп е настъпила промяна в позицията.
Те посочват, че "през февруари 2026 г., без официално обяснение за промяната си, Министерството уведоми президента Байдън за намерението си да предостави аудиозаписите и преписите на ищците по делото по Закона за свобода на информацията".
Случаят се припокрива с отделно разследване срещу Доналд Тръмп за класифицирани документи, започнало след обиск в Мар-а-Лаго през 2022 г. Обвиненията срещу него бяха отхвърлени през юли 2024 г., след като съд реши, че специалният прокурор е назначен незаконно, а по-късно бе блокирано и публикуването на части от неговия доклад.
Прочети цялата публикация



Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Тръмп за CNN: Корумпиран и лъжлив боклук
На Дуейн Джонсън-Скалата му омръзна от политиката в Холивуд
САЩ де факто признаха резултатите от разследването на биологичните лаборатории в Украйна
Бурният живот на Жорж Санд - 150 години от смъртта на най-прочутата жена - писател
Конфликти в задънени улици
Компания за производство на крем за пениси съди Брад Пит
"Фотофиниш" на президентските избори в Перу! Разликата между претендентите е под 1%
Александър Зверев на крачка от триумфа в Париж
Увеличаване на вътрешния добив! Белият дом разреши търсене на петрол в арктическия резерват на Аляска
Мбапе излезе с по-различен екип от останалите играчи
Хорхе Валдано скочи в защита на Игор Тиаго: Футболът е суров съдник! Днес те възхваляват, а утре забравят всичко при един пропуск
Берлин: Има шанс мирните преговори между Киев и Москва да започнат това лято
В Сандански се строи жилищна сграда в коритото на река Бистрица
Как да обедините няколко документа в един пдф файл за минути
Емоционалната регулация и българският жестов език: Как тялото говори без думи
Вижте българските F-16 в съвместни действия с унгарските Gripen (снимки/видео)
Южнокорейските национали вдигнаха медиен щит след скандал с Хюн-мин Сон
На бдение в Благоевград: Бащата на Ивана поиска пълната истина за смъртта на дъщеря си