Пробив в Брюксел! Европейската комисия размрази 16 млрд. евро за Унгария в замяна на реформи

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи днес на пресконференция след среща с унгарския премиер Петер Мадяр, че неговата страна ще може да получи 16,4 милиарда евро от спрените средства от европейския бюджет, пише БТА.
Мадяр поясни, че Унгария и ЕК са постигнали политическо споразумение по необходимите законови промени, за да може неговата страна да започне да получава преводите от ЕС. По неговите думи това е огромен успех и предвижда приход, равен на 13 на сто от националния бюджет.
Той уточни, че от Унгария се очаква да промени законите за борба с корупцията и за създаване на комисия за отнемане на противозаконно придобито имущество. Мадяр обеща много бързо неговата страна да се присъедини към Европейската прокуратура. Постигнахме исторически пробив и сме много благодарни, каза той.
Вече усещаме силен вятър на промяната в Унгария, 12 април ще остане в паметта ни дълго, унгарците направиха ясен избор за Европа и демокрация, каза Фон дер Лайен. Ще работим за доброто на Унгария и на ЕС, много работа беше свършена за кратко време, пазарите забелязаха това, посочи тя.
Брюксел няма идеологически очаквания от Унгария по отношение за освобождаването на средствата от Европейския съюз, а чисто и просто очаква „възможно най-добри действия“ срещу корупцията, заяви след днешната си среща в Брюксел с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен унгарският премиер Петер Мадяр, цитиран от унгарската новинарска агенция МТИ.
Мадяр отбеляза, че това, което председателката на ЕК е поискала в интерес на европейските и унгарските данъкоплатци, е можело да бъде изпълнено отдавна, ако правителството на бившия премиер Виктор Орбан наистина е управлявало в интерес на унгарския народ.
Той допълни, че правителството на ПП ТИСА се застъпва за нулева толерантност към корупцията и в определени случаи ще приеме по-строги антикорупционни мерки от поисканите.
Като пример министър-председателят посочи, че правителството ще преразгледа и ще затегне системата за деклариране на имущество, като я направи проверима, добавяйки, че съответният проектозакон е готов и включва разпоредба, според която всеки, който умишлено предостави невярна информация в декларацията си за имущество, се наказва с до две години затвор.
Премиерът каза и че е представил заявление на Унгария за присъединяване към Европейската прокуратура.
Прочети цялата публикация



Европейската комисия: Членството на Черна гора ще струва на ЕС около 3 млрд. евро
ЕК даде зелена светлина на четвъртото плащане към България по Плана за възстановяване
Белград след блокажа от София за ЕС: Между "нож в гърба" и прагматично хладнокръвие
Евгений Кънев: Какво значи “замразен договор” за БОТАШ?
Тръмп засилва натиска над Мадрид: Ведомствата в САЩ подготвят списък с испански стоки за ембарго
Орбан предупреди за директен път към тирания в Унгария
Европейската комисия отпусна първите 3,9 млрд. евро от новия заем за Украйна
ЕК: Това може да се случи скоро! Европа трябва да се подготви за предстоящо изтегляне на американските бойни части
ЕС дава зелена светлина за начало на същинските преговори с Украйна и Молдова
Френският опит да изключи Великобритания от европейските разходи за отбрана се обърна срещу Париж
Хавана в капана на мрака: Куба остана без ток, вода и комуникации след нов колапс на мрежата
Израел започва поетапно изтегляне от две пилотни зони в Южен Ливан
САЩ са в готовност за нови удари срещу Иран, но дават последен шанс на дипломацията
Анди Бърнам настоява за по-твърд подход към Израел
Сирия арестува клетка на „Ислямска държава“ за атентатите по време на визитата на Макрон
Враждебни държави наемат британски тийнейджъри за саботажи и шпионаж
Нетаняху и Тръмп договориха координация по телефона
Трагедията във Венецуела: Жертвите от опустошителните трусове достигнаха 3889 души
Огнен ад в Южна Испания: Черната статистика на жертвите от пожара в Алмерия се удвои
Футболистът Мадука Окойе не стигна до Мондиала, но стана сензация на Седмицата на модата в Париж