Русия обвини НАТО в опит да засили влиянието си над Сърбия чрез военни учения

Русия обвини НАТО, че използва съвместни военни учения в Сърбия като инструмент за политически натиск и разширяване на влиянието си в региона, предава News.bg.
Според Москва действията на Алианса са част от по-широка стратегия за ограничаване на руското влияние на Балканите и за постепенно отдалечаване на Сърбия от традиционните ѝ връзки с Русия.
От сръбска страна посочват, че ежегодното военно учение „Платинен вълк“, започнало на 1 юни с подкрепата на Европейското командване на САЩ, има за цел обмен на добри практики, повишаване на професионалните умения и укрепване на сътрудничеството между участващите държави. В маневрите участват представители на осем страни членки на НАТО.
Говорителят на Руското външно министерство Мария Захарова заяви, че НАТО се стреми да разшири присъствието си на Балканите и да откъсне Сърбия от руската сфера на влияние.
„Те обгръщат Сърбия в своята прегръдка като боа удушвач“, заяви Захарова пред журналисти.
Прочети цялата публикация



Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
Войната срещу Иран - сдържане чрез изтощение или война без стратегия?
Варшава обвини Москва в провокация: полски изтребители прехванаха руски разузнавателен самолет Ил-20
Киев потвърди за удара по мегасклада на Ozon дълбоко в Русия
Япония – все по-дразнещият трън в петата на Северна Корея
Ще посегне ли Иран на България?
Доналд Тръмп настоява за среща с Ким Чен-ун още тази есен
„Щит на свободата Улчи“! Тръмп с приятелски жест към Ким
Армагедон на автопилот: как изкуственият интелект може да промени ядрената война
На Запад: Съюзниците изоставят Путин. НАТО следи ситуацията
Какво време ни очаква днес
Бодьо/Глимт отново в Шампионската лига след разгром
Сателити откриха 89 движещи се зони високо в Пирин
Кралицата на кънтри музиката Доли Партън почина на 80 години
Ал Насър с грандиозен обрат, Роналдо беше изваден на полувремето
Формула 1 Екстра (25.08.2026)
Бивш вратар на Локо Пд продаден за 4,5 милиона евро
Обзор на Формула 1 (25.08.2026)
Рики Мартин се завръща към испаноезичното кино след 20 години