ВСУ атакува Воронеж, Белгород и Севастопол, десет дрона бяха свалени на път към Москва

ВСУ предприеха масирана атака с десетки безпилотни апарати срещу военни и инфраструктурни обекти дълбоко в тила на Русия и в окупираните територии, сочи информация от Информационния център на Министерството на отбраната.
Силите за противовъздушна отбрана на Русия са свалили най-малко 10 украински дрона на подстъпите към руската столица.Кметът на Москва Сергей Собянин обяви в канала си в платформата "Х" , че отломките са паднали извън жилищните зони и няма данни за пострадали или сериозни разрушения, предаде spbdnevnik.ru.
Губернаторът на Ростовска област Юрий Слюсар потвърди за сериозна атака в Милеровския район. Паднали отломки от украински дрон са възпламенили резервоар с гориво в местен цивилен инфраструктурен обект. Поради опасност от разрастване на пожара се наложи спешна евакуация на жителите от близките къщи, както и на обитателите на местен дом за възрастни хора, пише Independent.
В град Воронеж през нощта се задействаха сирените за въздушна тревога поради непосредствена заплаха от дронове. съобщи 360.ru.
В Белгородска област също са засечени интензивни удари с дронове камикадзе, при които се съобщава за един загинал и двама ранени граждани.
Назначеният от Русия губернатор на Севастопол Михаил Развожаев съобщи, че мобилни огневи групи са отразявали атака от дронове. Въпреки това, един от безпилотните апарати е пробил защитата и е поразил покрива на историческата сграда на музея-панорама „Отбраната на Севастопол“, предизвиквайки голям пожар. На място работят аварийни екипи на руското МЧС.
И двете страни в конфликта значително увеличиха интензивността на среднощните въздушни удари, превръщайки размяната на дронови вълни в ежедневие през настоящия месец.
Официалната българска позиция за войната в Украйна се намира в състояние на сериозен вътрешнополитически сблъсък и институционално разделение, след като изпълнителната власт обяви спиране на военната помощ, провокирайки остри реакции от евроатлантическите партии в Народното събрание
Министърът на отбраната Димитър Стоянов обяви, че България няма да предоставя повече оръжия на Украйна. Според официалния мотив на ведомството войната е позиционна и няма да бъде решена на бойното поле, поради което страната призовава за започване на мирни преговори между Киев и Москва за прекратяване на конфликта. Евроатлантическите формации остро разкритикуваха този ход, определяйки го като „стратегическа грешка“, която застрашава националната сигурност и евроатлантическата интеграция на страната.
България демонстрира по-сдържана линия в международен план, като избра да не се присъедини към специалния трибунал за Украйна и към европейската конвенция за разглеждане на искове за щети, причинени от Русия. Тази стъпка беше аргументирана от управляващите с принципите на „прагматизъм и реална политика“.
Въпреки спирането на преките оръжейни доставки от държавните резерви, страната запазва ангажимент за икономическо сътрудничество и изразява готовност за бъдещо участие на българската индустрия във възстановяването на Украйна след края на конфликта.
Прочети цялата публикация



ПВО на Украйна прехвана 27 руски дрона, няма директни попадения
ВСУ подложиха Санкт Петербург на една от най-мащабните атаки от началото на войната
The Telegraph: Украйна нанесе най-мощния си удар по Москва от година
ВСУ атакуваха с над 50 дрона ключовата нефтобаза "Грушевая" в Новоросийск ВИДЕО
Недостиг на горива в цяла Русия, извиха се опашки пред бензиностанциите
Масиран удар: поразена база на руския ВМФ в Санкт Петербург
Русия свали 25 дрона близо до Санкт Петербург
Русия прехвана 86 дрона край Санкт Петербург
Руски обстрел уби трима цивилни в Краматорск, кранист загина при удар на ВСУ край Брянск
"Системни удари върху Киев": какво планира Москва?
Какво се знае за катастрофата на "Челопешко шосе" и кои са обвинените
Правителството обсъжда рокади в НАП и избор на шеф на разузнаването
Mitsubishi Eclipse се завръща в САЩ и Канада
Stellantis, Bolt и Pony.ai започват тестове за автономна мобилност в Люксембург
Атлетико Мадрид се подигра жестоко с Реал: Как бихме могли да не се разбираме, след като ни разсмивате дори повече от Барселона?
След сваления вертолет "Апачи": САЩ удариха Иран, оттам заплашиха да отвърнат на атаката
След земетресението във Филипините: 45 загинали, 17 изчезнали, 630 ранени