Bloomberg: Европа се готви да намали „военните ресурси“, които са й отпуснати от САЩ

Европа се готви за рязко намаляване на „военните ресурси“, които САЩ биха могли да ѝ изпратят по време на война или криза, включително военно оборудване, което не могат да заменят, съобщи аг. Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
САЩ планират значително намаляване на приноса си към модела на силите на НАТО в Европа. Според високопоставен западен военен, цитиран от агенцията, тези мерки включват намаляване с 30% на броя на стратегическите бомбардировачи, с каквито европейските страни не разполагат, както и 75-100% намаление на разузнавателно-нападателните безпилотни самолети и още 50% намаление на военноморските кораби.
Отбелязва се, че европейските страни сега обмислят как да водят военни операции без помощта на САЩ. Точният момент на намаляването на "военните ресурси" все още не е обявен, но се очаква това да се случи скоро, казаха източници на Bloomberg.
Според по-ранно проучване на общественото мнение, публикувано от базирания в Брюксел мозъчен тръст European Council on Foreign Relations, огромното мнозинство от гражданите на Европейския съюз, Швейцария и Великобритания не вярват, че Съединените щати ще ги защитят в случай на война и ще подкрепят увеличените военни разходи в Европа. Според проучването значително по-малко от половината от анкетираните вярват във военната помощ на САЩ.
Прочети цялата публикация



Има ли ключ за новата география на войните?
„Европа ще се защити и с кръв, ако се наложи“: Макрон отправи предупреждение към Путин
Китай отдавна е не просто икономически проблем, но и стратегическа заплаха за Европа
Германска оферта към НАТО: повече кораби, самолети и дронове срещу по-малка зависимост от САЩ
Кой е Абас Арагчи и защо днес светът следи всяка негова дума?
Иран следва стратегия на пресметната ескалация с цел да разшири конфликта, без да предизвика пълномащабна война
Киев очаква Къшнър и Уиткоф за съживяване на мирния процес
Боян Рашев: Волфрамът е отличен индикатор: Мирише на голяма война!
Боян Рашев: Перфектната буря удря европейската енергетика: България отново ще спасява положението!
Пентагонът иска милиарди за ракети
Тръмп подписа два указа, с които да ограничи правото на американско гражданство по рождение
Взрив край Дамаск: Двама убити и 13 ранени в Сирия
Ограничават движението на камиони по "Тракия", "Струма" и Кресненското дефиле в петък и неделя
Мъри към Алкарас: Психологическата бариера е огромна
Най-малко двама души бяха убити и 13 бяха ранени при експлозия край Дамаск
Криза в Сеута: Стотици непълнолетни мигранти са на улицата
Леандро Годой: ЦСКА вече набра шампионски ритъм