Доживотен затвор за учителка, помагала за руски удари с дронове срещу Херсон

Учителка от Херсон е осъдена на доживотен затвор с конфискация на имуществото, след като е призната за виновна, че е подпомагала руските сили при насочването на въздушни удари с дронове срещу украински цели. Това съобщиха от Службата за сигурност на Украйна, цитирани от Укринформ, предава News.bg.
Според разследването жената е била вербувана от руското военно разузнаване. Тя е попаднала в полезрението на руските служби, след като е публикувала прокремълски коментари в приложението Телеграм.
Украинските служби са разкрили дейността ѝ през октомври 2024 г. По данни на разследващите тя е обикаляла Херсон пеша и с личния си автомобил, като е събирала информация за местоположението на украински военнослужещи и техника.
След това е изпращала координатите на набелязаните цели чрез приложение за съобщения. Информацията е била предавана под формата на снимки с отбелязани локации върху карти.
Разследването е установило, че нейният контакт е бил командир на подразделение за оператори на дронове към 186-и разузнавателен батальон от руската военна групировка „Днепър“.
Според украинските власти руските сили са използвали предоставените данни за извършване на атаки срещу Херсон, включително с дронове камикадзе.
При претърсване на дома на жената са иззети мобилни телефони и компютърна техника, съдържащи доказателства за сътрудничеството ѝ с руските служби.
Съдът я е признал за виновна по член 111, алинея 2 от Наказателния кодекс на Украйна – държавна измяна, извършена по време на военно положение. Освен доживотна присъда, съдът е постановил и конфискация на имуществото ѝ.
Прочети цялата публикация



Руснаците атакуваха многоетажна сграда в Павлоград, ранените са дванадесет
Нощни руски атаки над Полтава, съобщава се за щети по жилищни сгради
Киев ударил значително руската петролна инфраструктура през 2026 г.
Руските сили поразиха с авиационни бомби Харковския завод за специални машини
Руски дронове атакуваха Суми, Николаев и Запорожие, има жертви и ранени
Украйна атакува Татарстан, руските сили нападнаха жп гари
Захарова с остро обвинение: Киев бомбардира ЕС всяка седмица
Кметът Сергей Собянин: Руската ПВО унищожи седем украински дрона, летящи към Москва
Русия засилва базите по границата с НАТО
Поредна нощ на въздушни атаки, цивилни жертви и разрушения в Русия и Украйна
Украйна удари руския химически завод "Азот"
"Форин Полиси": Има само четири велики сили - ето какво ги прави такива
България последна в ЕС по ръст на туристите; министър Димитров обвинява предшествениците
Засилени проверки по пътищата в Благоевградско: Следят за гонки и книжки от чужбина
Трима загинали и 28 ранени в катастрофи за денонощие в България
Ейса Гонсалес се превръща в културистка за нов психологически трилър
Продажбата на оръжие е водещ фактор в международната политика, продажниците у нас трябва да бъдат разобличавани в това отношение
Превозвачите алармират за ръст в разходите и искат спешен диалог с Румен Радев
Млад мъж с аутизъм има нужда от помощ, за да продължи обучението си в University College London