Иран обяви финализиране на рамково споразумение със САЩ за прекратяване на войната

Висшият съвет за национална сигурност на Иран съобщи, че е финализирал рамково споразумение със Съединените щати след одобрението на върховния лидер Моджтаба Хаменей, предаде ДПА, позовавайки се на иранската агенция Тасним, предава БТА.
Според официалното изявление преговорите между двете страни са приключили снощи, а договорената рамка предвижда незабавно прекратяване на военните действия на всички фронтове, включително в Ливан.
Документът също така включва призив за незабавно и пълно премахване на американската морска блокада срещу иранските пристанища.
Заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади уточни, че ангажиментите на Иран по споразумението ще влязат в сила едва след официалното му подписване, което се очаква в петък.
Висшият съвет за национална сигурност е най-висшият орган за вземане на стратегически решения в Иран и е подчинен единствено на върховния лидер на страната.
Междувременно иранският външен министър Абас Арагчи подчерта, че израелските удари срещу Ливан трябва да бъдат прекратени изцяло. В отделни разговори с външните министри на Турция, Ирак и Египет той е заявил, че Съединените щати носят отговорност за изпълнението на рамковото споразумение за прекратяване на конфликта.
Позицията на Техеран беше разпространена чрез официалния канал на Арагчи в приложението Телеграм.
Прочети цялата публикация



Нека петролът потече! Сделката с Иран е завършена
Турция приветства споразумението между САЩ и Иран и призова за защита на постигнатия напредък
Иран няма да се откаже от контрола над Ормузкия проток
Тръмп отмени планираните удари срещу Иран и обяви, че е постигнал „страхотно споразумение"
Тръмп: Подписването на мира с Иран може да стане още този уикенд в Европа. Аз няма да съм там, но Джей Ди ще е
„Пилотни зони“ в Ливан – възможно решение ли е това?
Техеран: Не преговаряме с американците от няколко дни
Бесент: Иран направи голяма грешка, като атакува съседите си
Иран обяви възможна сделка със САЩ за Ормузкия проток , Белият дом го нарече „измислица“
Критичен момент в преговорите с Техеран! Доналд Тръмп свика спешна среща на кабинета си
Две тържества за рожден ден на световни лидери - два стила на управление (снимки)
България е зле по отношение на дигиталното управление, отчете докалдът на ОИСР
Дете е в критично състояние след падане от тротинетка в Асеновград
Силвена Роу посочи златните ключове за дълголетие и отлично здраве
Работник загина след падане в 30-метров изкоп край Бургас
Николай Димитров: Община Несебър инвестира в разширяване на образователната инфраструктура и подкрепя професионалното обучение
ЦСКА се раздели с полузащитник
Пазач загина след падане в 30-метров изкоп в Бургас
Лавров: Русия е ангажирана с предложенията на САЩ за прекратяване на войната в Украйна
Тъжно: лекоатлетка загина в Тайланд след катастрофа с мотор