Шумен се подготвя за третото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев“

26 до 30 юни 2026 г. родният град на Тодор Колев - Шумен - ще посрещне третото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ – събитие, което вече се утвърди като един от най-ярките театрални форуми в културния календар на страната.
В продължение на пет дни сцените на ДКТ „Васил Друмев“, Младежкия дом, Летния театър и градските пространства на Шумен ще съберат едни от най-добрите комедийни спектакли, водещи театри, млади артисти, режисьори и публика от цялата страна, съобщават организаторите.
Театрален маратон с едни от най-силните заглавия в странатаФестивалът ще бъде открит на 26 юни с две представления още в първата вечер – „Живи и здрави... по документи“ на ДТ „Йордан Йовков“ – Добрич и „Дами канят“ на ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград.
В следващите дни зрителите ще могат да гледат спектакли на държавни театри, независими формации и студенти от НАТФИЗ, сред които „Милионерът“, „Причини да бъдеш щастлив“, „Параноя под наем“, „Мухи без глави“, „Трима крале“, както и редица дипломни и студентски продукции.
Сред безспорните акценти в програмата е спектакълът „Майка Кураж и нейните деца“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“. Постановката е носител на престижните награди „Икар“ и „Аскеер“ за главна женска роля на Албена Павлова и рядко гостува извън София заради сложната си техническа реализация.
Особен интерес предизвиква и спектакълът „Дами канят“, който успешно пренася култовото филмово заглавие на театралната сцена и се радва на изключителен зрителски интерес в страната.
Фестивал в градските пространстваКомедийният фестивал „Тодор Колев“ отдавна не е само театрална програма.
На 27 и 28 юни пространството пред театъра ще се превърне в артистична зона на открито. Четирима карикатуристи от различни държави ще рисуват безплатни карикатури за всички желаещи, превръщайки центъра на Шумен в място за срещи, усмивки и творчество.
На 30 юни един от най-разпознаваемите улични артисти в България – Иво Игнатов – Кени, ще проведе ателие по улична клоунада. След няколкодневна работа участниците ще представят свои етюди пред публика в градска среда и ще покажат силата на физическата комедия и живия контакт с хората.
КонцертФиналът на фестивала ще бъде поставен с концерт на група „Джанго Зе“ на 30 юни от 20:30 часа пред театъра.
Специалната музикална програма е посветена на творчеството на Тодор Колев и ще върне към живот едни от най-обичаните песни на големия артист, актьор и шоумен, чието име носи фестивалът.
Среща между поколениятаЕдна от отличителните черти на фестивала е срещата между утвърдени професионалисти и млади театрални творци.
Тази година в програмата са включени четири студентски спектакъла, а режисьорската борса ще даде възможност на млади куклени режисьори да представят своите проекти пред директори на театри, продуценти и професионалисти от сценичните изкуства.
Председател на журито на фестивала тази година е актрисата и дъщеря на Тодор Колев - Албена Колева, а членове са режисьорът Благой Бойчев и театроведът и режисьор Диа Мантова.
От 26 до 30 юни Шумен отново ще бъде мястото, където театърът среща смеха, а публиката – едни от най-добрите артисти в България.
Този проект се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Организатор на фестивала е Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен, в партньорство с „Недеков Арт“ ООД и подкрепата на Министерството на културата, Община Шумен, Алкомет АД и Теси ООД.
Прочети цялата публикация



Комедийният фестивал „Тодор Колев“ започва след броени дни в Шумен
"Спортен Дневник": Най-добрите фенове на световното по футбол. "Уимбълдън" като завръщане в бъдещето
Етрополе отново ще бъде сцена на българския дух и традиции!
Рене Карабаш в Бургас: За „Букър“, любовта и защо AI не може да пише книги
Днес започва Черноморският литературен фестивал
Cannes Lions 2026: Да живеят създателите на съдържание
България пулсира в ритъма на фестивали: Какво се случва в страната днес, 5 юли
Селин Дион се завръща на сцената с ново парче на френски „Bonjour, Pardon, Merci“ (ВИДЕО)
Созопол се приготвя за култура и изкуствата в рамките на фестивала Аполония 2026
Богдан Узелац, Yettel: Да насърчаваме у децата любопитство към новите технологии, а не страх
Турските власти забраниха влизането в Черно море
Тихата нарковойна: Как Нидерландия се превърна в убежище за британски престъпници
ЦСКА привлече защитник, играл в Евертън и ЦСКА (Москва)
По-малко тестени продукти, повече плодове и зеленчуци – българите променят навиците си
Евентуален съперник на ЦСКА взе познат у нас играч
Реферът, който не видя играта с ръка на Кукурея, свири Португалия - Испания
Моджтаба Хаменей не присъства на голямата молитва в памет на баща му
Разходка из различните епохи, преплетени в турския град Хатай