Cross.bg | 22.06.2026 12:01:00 | 19

Британският премиер Киър Стармър обяви, че ще подаде оставка


 Британският премиер Киър Стармър днес обяви, че ще подаде оставка и се очаква до началото на новата парламентарна сесия през септември ще бъде избран нов лидер, предаде Ройтерс. По-малко от две години след като спечели убедителна победа на изборите, за която имаше надежди, че ще сложи край на хаоса в британската политика, Стармър каза, че ще подкрепи приемника си, който и да е той. Натискът върху Стармър, който нарастваше от месеци, рязко се засили в петък, когато кметът на Манчестър Анди Бърнам спечели решителна победа на частичните парламентарни избори в Мейкърфийлд, като победи кандидат на партията „Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фараж, който бе фаворит в социологическите проучвания в продължение на повече от година. Победата на Бърнам даде надежда на депутати на лейбъристите, че политикът ветеран, известен с комуникационните си умения, би могъл да промени съдбата на партията, чиято популярност е на най-ниското ниво в историята, отбелязва Ройтерс. Бърнъм обаче все още не е изяснил своя подход към външната политика, икономиката и отбраната. Може да се окаже, че, точно както Стармър, той няма да има пространство за маневри, тъй като инвеститорите се противопоставят на всякакво допълнително заемане на средства, а избирателите смятат, че страната не функционира както трябва

Прочети цялата публикация