Cross.bg | 23.06.2026 16:52:00 | 22

Oмбудсман Делчева: Бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в интерната край Тутракан


В предаването „Още от деня" по БНТ омбудсманът Велислава Делчева алармира  за сериозно забавяне в разследването на сигнала за насилие над деца в социално-педагогически интернат край Тутракан в село Варненци. Въпреки подадените още преди година сигнали и образуваното досъдебно производство, по думите ѝ децата все още се намират в същата среда, а резултатите от проверките и разследването остават неясни. "Буквално в деня, в който положих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в този интернат. Отидохме тогава на проверка на място и видяхме доста ужасяващи неща. Битовите условия бяха отвратителни. Стари, скъсани пердета. Горещина. Нямаше абсолютно никакви климатици. Децата в момента, в който отидохме на проверка, стояха на групички пред два стари компютъра и играеха на видеоигри. Чиновете бяха скупчени в едната част на стаята, изпочупени, със същите столове. Едновременно с това обаче директорът и учителите ни се похвалиха със STEM стая в този интернат, която беше заключена и част от оборудването беше увито с найлони. Говорихме с децата тогава. Оказва се, че деца в шести и седми клас не могат да четат. Сричат. На стените имаше много хубави лозунги - „Здраво тяло, здрав дух". Обаче децата, когато ги прочитаха, не знаеха какво означава това. Те не можеха да разберат смисъла на прочетеното

Прочети цялата публикация