Русия въвежда ограничения за продажбата на гориво в няколко региона

Няколко руски региона въведоха временни ограничения върху продажбата на горива за леки автомобили в опит да овладеят нарастващото търсене и да осигурят равномерно снабдяване. За мерките съобщава Би Би Си, като те вече се прилагат в различни части на страната, предава News.bg.
В република Адигея губернаторът Мурат Кумпилов обяви временни ограничения върху количеството гориво, което може да бъде закупувано за леки автомобили. Той не уточни конкретен лимит в литри, но посочи, че търсенето на горива в региона нараства „стръмно“. По думите му целта на мярката е да гарантира справедливо разпределение на наличните количества.
Подобни ограничения вече са въведени и в Ямало-Ненецкия автономен окръг. Регионалното министерство на икономиката съобщи, че няколко бензиностанции са наложили лимити върху продажбите. Големите вериги са преустановили продажбата на гориво в туби, а на отделни станции клиентите могат да зареждат между 40 и 70 литра на превозно средство.
В Липецка област губернаторът Игор Артамонов обяви ограничение за продажбата на бензин за физически лица. Горивата АИ-92, АИ-95 и АИ-100 ще се продават в количество до 30 литра на автомобил и единствено за непосредствено зареждане на превозни средства. Към момента дизеловото гориво не попада под действието на ограниченията.
Мерки бяха въведени и в Самарска област. Губернаторът Вячеслав Федорищев съобщи, че за период от две седмици ще действат лимити от до 40 литра бензин и до 100 литра дизелово гориво на превозно средство. Ограниченията се отнасят за продажбите на бензиностанциите в региона.
Русия е сред най-големите производители и износители на петрол и горива в света, поради което всякакви ограничения или сътресения на вътрешния ѝ пазар се следят внимателно от международните енергийни пазари. България, като част от европейския енергиен пазар, е зависима от общите ценови тенденции при петрола и горивата, макар че доставките за страната се осъществяват основно чрез диверсифицирани източници в рамките на Европейския съюз.
Прочети цялата публикация



Нови украински атаки, две ключови руски пристанища на прицел
Невиждана криза! Руската федерация го закъсва все повече с недостига на гориво
Един загинал и трима ранени при украински атаки с дронове в Самарска област
Псковска област въвежда ограничения при зареждането с гориво заради недостиг на бензин и дизел
Русия: как кризата с бензина променя живота на хората
Кризата с горивата в Русия излезе извън контрол: жители на Москва питат „Как така няма бензин, нали сами добиваме петрол?”
Путин е изправен пред растящото недоволство на руското общество
Украйна атакува, а Путин мълчи. Защо?
Путин направи рядко срещано признание за затрудненията на Русия
Дронове удариха Краснодарския край, има загинал и затворени летища
ЦСКА се надъхва: Отиваме, за да довършим започнатото
Президентът на Наполи: Ние сме кукли на конци на УЕФА и ФИФА
Неудържимият Погачар триумфира в Льо Лиоран след зрелищно шоу
Брайтън привлече хърватски национал от Тотнъм
Протест на майки в цяла България тази вечер
Смъртността в Германия е нараснала рязко по време на горещата вълна
Адвокатът на Стоян Мавродиев: Той не е банката, не съм виждал негов подпис