Ракетите „Пейтриът“ за Киев ще се правят в Германия

Обещанието на САЩ да предоставят на Киев лиценз за производство на противоракетни прехващачи „Пейтриът“ няма да доведе до бързи резултати на бойното поле, а реалното сглобяване вероятно ще бъде организирано в Германия, предава Ройтерс.
Според източници, запознати с дискусиите след срещата на върха на НАТО, изнасянето на производствената верига в Германия или друга европейска страна е логична стъпка от съображения за сигурност, тъй като заводи на украинска територия веднага биха станали мишена за руски удари.
Производството ще може да бъде прехвърлено в Украйна едва след края на войната.
Военни експерти от Норвежкия институт за изследване на отбраната в Осло предупреждават, че изграждането на подобна високотехнологична база отнема време и първите ракети няма да излязат от поточната линия в рамките на следващите 12 до 18 месеца.
За сравнение се посочва опитът на оръжейния производител „Рейтеон“, който сключи договор с европейския консорциум MBDA за производство на ракети PAC-2 в Бавария (Южна Германия), но първите доставки там се очакват едва в началото на 2027 г..
Това оставя Украйна пред спешната необходимост да разчита на директни доставки на готови системи от съюзниците си, за да покрие настоящия дефицит при защитата на енергийната си инфраструктура.
Прочети цялата публикация



Европа се въоръжава: може ли да замести технологиите от САЩ?
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Зеленски: САЩ и Европа могат да спрат този терор, нямаме достатъчно ракети
Войната в Украйна: скритото послание на Путин към Европа
Уважение към единия - раздразнение от другия?
Украйна трябва да действа асиметрично срещу Русия, заяви министърът на отбраната
Песков: Успехът на СВО е глобално необходим заради терора на Украйна
Украйна и Европа ускоряват разработката на системата „Фрея“ за прехващане на балистични ракети
Полша предлага съвместно производство на системи "Пейтриът" с Украйна и САЩ
Конфликти в Анкара, споразумение в НАТО
Украински турист предизвика скандал в Турция: престори се на мюсюлманин, за да спести 25 евро
Публикация във Фейсбук повдигна въпроса за домакинството на София на Евровизия 2027
Реал Мадрид обяви привличането на нападател
От първото компактно комби до електрическото бъдеще: Еволюцията на Opel Astra Sports Tourer
Съдът остави в ареста обвинения за причиняване на верижна катастрофа на „Гурко“
19 дни лятна ваканция, президентски избори на 25 октомври, реши парламентът
Bloomberg: ЕС подготвя по-строги изисквания за ChatGPT и Roblox