Зеленски за кончината на сенатор Линдзи Греъм: Светът загуби решителен лидер

Украинският президент Володимир Зеленски изрази дълбоката си скръб след внезапната смърт на американския сенатор Линдзи Греъм, който почина снощи на 71-годишна възраст. В публикация в социалната мрежа X държавният глава го определи като „истински защитник на свободата“ и един от най-решителните поддръжници на Украйна в Конгреса на САЩ, предава БТА.
„Дълбоко съм натъжен от новината за кончината на сенатор Линдзи Греъм. Той беше истински защитник на свободата и на ценностите, които правят нашия свят по-безопасен“, написа Зеленски.
Президентът припомни, че през годините на пълномащабната руска инвазия Греъм е посетил Украйна десет пъти и е бил до украинския народ в най-трудните моменти.
„Поддържахме постоянен диалог и ще ми липсват разговорите ни. Само през последната седмица се срещнахме два пъти“, отбеляза украинският лидер.
По думите му американският сенатор е бил твърд застъпник за двупартийната подкрепа за Украйна в Конгреса и до последно е работил по инициативи, които биха могли да допринесат за постигането на мир, включително за налагането на по-строги санкции срещу Русия.
„Винаги ще бъдем особено благодарни за признанието му към украинския народ и за думите му на възхищение към смелостта на защитниците на Украйна“, заяви Зеленски.
В края на посланието си украинският президент подчерта, че със смъртта на Линдзи Греъм „Америка и светът загубиха решителен лидер“, като отправи съболезнования към семейството, близките и всички, които са работили с американския сенатор.
Прочети цялата публикация



Доналд Тръмп отдаде почит на Линдзи Греъм: „Истински американски патриот, който ще ни липсва“
Израел отдаде почит на Линдзи Греъм: „Загубихме един от най-големите си приятели“
Внезапно почина американският сенатор Линдзи Греъм на 71 години
Внезапно почина американският сенатор Линдзи Греъм
Американският сенатор Линдзи Греъм почина внезапно
Украйна създаде специално командване в армията за удари дълбоко в територията на Русия
Почина Линдзи Греъм – сенатор, поддръжник на Тръмп и военните интервенции на САЩ
Скоропостижно е починал американският сенатор Линдзи Греъм
Войната в Иран: Тръмп има още опции, но всичките са лоши
Зеленски: Благодаря на САЩ за подкрепата за свободата
Парма отхвърли офертата на Ювентус за Пелегрино
Иран и САЩ си размениха нови удари, Ормузкият проток отново е затворен
"Всичко останало са чисти спекулации". В Кремъл очертаха ядрените граници на Москва
Рожденици на 12 юли: Явор Бахаров, Фийби Тонкин и Бил Козби отбелязват личния си празник
Зеленски обяви смяна на премиера в търсене на нова стратегия за Украйна
Задържаха дъщеря на политик след гонка, дрегерът отчете 2,31 промила
След гонка с полицията: Хванаха дъщеря на политик да шофира с над 2 промила алкохол в кръвта
Приключенско лято в Пампорово
Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско