Жертвите от двойното земетресение във Венецуела достигнаха 4829 души, над 20 000 остават без дом

Броят на потвърдените смъртни случаи след катастрофалните последователни земетресения във Венецуела миналия месец нарасна до 4829 души, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на изявление на председателя на Националната асамблея Хорхе Родригес в сряда.
Хуманитарната ситуация в южноамериканската нация остава критична, като спасителните екипи продължават да разчистват отломките в търсене на изчезнали лица три седмици след трусовете.
Равносметката: Хиляди ранени и разрушени сгради
Според официалните данни, публикувани от Родригес в социалните мрежи, броят на ранените граждани остава непроменен – 16 740 души, като по-голямата част от тях вече са изписани от лечебните заведения. Природната стихия е нанесла сериозни материални щети, засягайки общо 856 сгради, от които 190 са напълно срутени.
До момента държавните органи и международните мисии са оказали подкрепа на 128 324 семейства, засегнати от бедствието. Данните на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) също потвърждават мащаба на трагедията, определяйки ситуацията като извънредно положение от национален мащаб.
Какво се случи на 24 юни: Феноменът „двоен трус“
На 24 юни 2026 г. Венецуела бе разтърсена от две изключително силни земетресения с магнитуд 7.2 и 7.5 по скалата на Рихтер. Те удариха северната част на страната в интервал от едва 39 секунди – рядко сеизмично явление, известно сред експертите като „двоен трус“ (doublet). По данни на Геоложката служба на САЩ (USGS) комбинацията от плиткия източник, продължителното разлюляване и меката почва е довела до бруталното разрушение на инфраструктурата. Най-тежко пострада крайбрежният щат Ла Гуайра, разположен северно от столицата Каракас, където по-голямата част от жилищните блокове се сринаха върху обитателите си.
Нарастваща хуманитарна криза в бежанските лагери
Властите са изградили 106 временни лагера, в които в момента са настанени 20 857 души. Други 17 907 граждани остават без постоянно жилище и съжителстват при близки или в неофициални убежища. Международните хуманитарни организации, сред които и Панамериканската здравна организация (PAHO), алармират за сериозни рискове от епидемии. Много от пренаселените лагери страдат от остър недостиг на чиста питейна вода и адекватни санитарни условия, което вече е довело до ръст на стомашно-чревните заболявания и затруднения при лечението на хронично болни пациенти.
Организацията на обединените нации (ООН) отправи спешен апел за набиране на 298 милиона щатски долара допълнително финансиране, за да се осигури първа помощ на близо 1.3 милиона души през следващите шест месеца. Според първоначалните икономически оценки на ООН общите преки щети от земетресенията възлизат на около 6.7 милиарда долара, което се равнява на приблизително 6% от брутния вътрешен продукт на Венецуела.
Прочети цялата публикация



Загиналите при земетресенията във Венецуела вече са 1 450 ВИДЕО
Над 4100 са вече жертвите на трусовете във Венецуела
Трагедията във Венецуела: Жертвите от опустошителните трусове достигнаха 3889 души
Жертвите на земетресенията във Венецуела достигнаха 2954 души
Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 2 954
Хърватия отпуска 1 млн. евро хуманитарна помощ за пострадалите от земетресенията във Венецуела
2 595 са загиналите при земетресението във Венецуела
Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са над 2000
Нова гореща вълна в Европа, хиляди загинаха при предишната
Жертвите на земетресенията във Венецуела са вече 4333
IRGC удари американската база „Ал-Азрак“ в Йордания
Тръмп обмисля разширяване на войната в Иран: Конфликтът се проточи и става по-сложен от очакваното
Вучич отказа да подпише декларацията срещу Русия на срещата на върха в Киев
Убит е главният инженер на Запорожката АЕЦ след удар с дрон, МААЕ с остра реакция
Санкции срещу Русия: Как гръцкият милиардер Георгиос Прокопиу блокира ЕС за руския газ
Близкият изток пред взрив: ПВО свали дронове до консулството на САЩ в Ербил
Жертвите от двойното земетресение във Венецуела достигнаха 4829 души, над 20 000 остават без дом
Атака с дронове в Русия: Експлозии в Енгелс и Саратов, затворено летище и сирени тази нощ
Техеран плаши с „екзистенциална война“ и спиране на петрола
Политически промени в Киев: Оставки, номинации и нова стратегия на Зеленски ОБЗОР