Историческа визита! Генералният секретар на ООН призова международната общност да подкрепи сирийския народ по време на посещението си в Дамаск

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш днес призова международната общност да подкрепи сирийския народ, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Той е на първото си посещение в арабската страна след падането на Башар Асад, като това е и първата визита на ръководител на ООН в сирийската столица от 2009 г. насам.
Малко след пристигането си Гутериш разговаря с временния сирийски президент Ахмед аш Шараа, преди да направи кратка обиколка в стария квартал на Дамаск и да посети прочутата джамия на Омаядите.
Посещението на генералния секретар на ООН в Сирия идва на фона на опитите на страната да се възстанови от смъртоносния конфликт, който избухна през март 2011 г., като причини смъртта на близо половин милион души и доведе до разрушения в обширни територии, чието възстановяване ще струва десетки милиарди долари.
"Току-що пристигнах в Дамаск на посещение за солидарност", написа Гутериш в социалната мрежа Екс в началото на тридневната си визита. Той добави, че ООН стои до Сирия в този "ключов момент".
"Призовавам международната общност да не пести усилия в подкрепата си за сирийския народ", добави той.
По време на посещението му в Сирия е планирано Гутериш да посети силите на ООН, разположени по границата с Израел.
След като превзе властта Аш Шараа заяви, че няма желание за конфликт с Израел, но Израел е подозрителен към воденото от ислямистите сирийско правителство и бързо предприе действия, за да поеме контрола над буферната зона, припомня АП.
Израел нанесе стотици въздушни удари по сирийски военни съоръжения и периодично нахлува в села извън буферната зона, което понякога води до насилствени сблъсъци с жителите.
Във връзка с това днес сирийският министър на външните работи призовава за незабавно изтегляне на Израел от южната част на страната по време на срещата си с Гутериш, предаде Франс прес.
Прочети цялата публикация




Антонио Гутериш пристигна на визита в Дамаск
Войната в Близкия изток ескалира: IRGC удари танкери и американска база в Бахрейн, хусите атакуваха Саудитска Арабия
Генералният секретар на ООН ще се срещне със сирийския президент
САЩ и Иран си размениха военни удари! Посредниците призоваха за деескалация на напрежението
Експлозии в Дамаск по време на визитата на Макрон: Какво се знае до момента
Израел се доближи до признаването на Арменския геноцид
Трагедията във Венецуела: Изтича времето за откриване на оцелели
Какво се крие зад законопроекта за обединение на Румъния и Молдова
КГИР атакува бази на САЩ в Бахрейн и Кувейт
Убит е главният инженер на Запорожката АЕЦ след удар с дрон, МААЕ с остра реакция
Закъсани колани и липсващи документи: Откриха редица нарушения при парасейлинга на морето
ДБ с промени в закона за образованието - езикова подкрепа и цялостен нов подход за ранно детско развитие
Проверки на парасейлинга по Черноморието: Откриха скъсан колан на рейка
Иран, Ормуз, Червено море и хутите: какво ще стане с петрола
„САЩ не са касичка за Европа“: Тръмп заплаши ЕС с нови мита заради глоби срещу американски технологични гиганти
Виктор Орбан призова за „национална съпротива“ в Унгария и отправи критики към ЕС
В СНИМКИ: Злополучното състезание за Никола Цолов на „Хунгароринг“
Денислава Глушкова отпадна на полуфиналите на турнир в Германия