САЩ пренасочиха 30 кораба заради новата блокада срещу Иран

Военноморското напрежение в Близкия изток достигна критична точка, заплашвайки из основи глобалните енергийни пазари.
Централното командване на САЩ (CENTCOM) официално обяви, че американските сили са пренасочили 30 търговски кораба от средата на юли насам, за да наложат подновената морска блокада срещу иранските пристанища. Мярката, възстановена след поредица от ирански атаки в Ормузкия пролив, има за цел да прекъсне икономическите потоци на Техеран, предаде wam.ae. Според съобщението, освен отклонените плавателни съдове, два кораба са били обезвредени, а други два са били посетени за проверка, като същевременно е осигурен хуманитарен коридор за около 30 съда.
Паралелно с действията на САЩ, йеменските бунтовници хуси обявиха мащабна ответна операция, разширявайки конфликта на втори фронт.
Военният говорител на групировката Яхия Сарее потвърди, че хусите са наложили собствена "морска ембаргова блокада" срещу Саудитска Арабия. По техни данни, най-малко осем саудитски петролни танкера са били принудени да променят маршрута си в Червено море и да извършат резки обратни завои в близост до протока Баб ел-Мандеб след директни заплахи и ракетни удари. Търговските оператори пренасочват товарите с цел избягване на опасната зона, което вече доведе до спад на трафика в региона с над 28% и рязко покачване на застрахователните премии, предаде lloydslistintelligence.com.
Кризата блокира двете най-важни морски артерии за превоз на петрол в света – Ормузкия пролив и Баб ел-Мандеб. Анализатори предупреждават, че координираният натиск от САЩ и ответните ходове на проиранската "Ос на съпротивата" могат да намалят глобалните доставки на суров петрол с повече от 7%, тласкайки цените на енергоносителите до рекордни нива. В отговор на ескалацията Рияд вече започна разговори за свикване на международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море.
Прочети цялата публикация



Иран и Оман пред сделка, преначертават петролния пазар ОБЗОР
Иран, Ормуз, Червено море и хутите: какво ще стане с петрола
Тръмп за войната с Иран: Нямахме избор. Има "полунеутрални"
Ракети срещу Безмер: има ли реална заплаха за България
Иран отхвърли претенциите на САЩ за блокирания Ормузки проток
САЩ с ултиматум към Хамас: Разоръжаване или пълно унищожение
От Ормуз до Магреб: геополитическият обхват на кризата в Персийския залив
САЩ готвят "невиждана" блокада на Иран, NASA бърза за Луната
Пентагонът отрича: Никой не мизерства на борда на самолетоносача "Ейбрахам Линкълн"
Иран атакува кораби на ОАЕ, хусите обстреляха военно летище
Ливърпул не се отказва: Нови оферти за Минте и Баркола раздвижват трансферния пазар
Димитър Радев с първа оценка за еврото: Преходът беше успешен, но същинската работа продължава
Пхенян има забележки! Северна Корея не споделя оптимизма на Белия дом за среща между Ким и Тръмп
Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие
Нападател нахлу с меч в шведска гимназия, рани няколко души и го простреляха
България е сред страните в ЕС с най-голямо поскъпване на горивата
"Не за политика": документален филм на HBO разказва за жените в Беларус и борбата им за демокрация