Единствената партия в Русия, която е против войната срещу Украйна, беше отстранена от изборите

Руският Върховен съд лиши либералната опозиционна партия "Яблоко" от право на участие в парламентарните избори през септември, съобщиха агенциите, предаде БТА.
"Исковете за отменяне на регистрацията на федералната листа с кандидати за изборите за деветия състав на Държавната дума, номинирана от политическата партия "Яблоко", бяха уважени", постанови съдия Вячеслав Кирилов.
Партия "Яблоко" е единствената останала действаща партия в Русия, която е против войната срещу Украйна, отбелязва Франс прес.
Съдът мотивира решението си с нарушения на изборното законодателство.
"Яблоко" имат на разположение петдневен срок да обжалват. Лидерът на формацията Николай Рибаков и адвокатът ѝ Гаджи Алиев заявиха в първите си коментари на решението, че ще се възползват от това право.
Руският финансов надзорен орган Росфинмониторинг по-рано днес обвини противопоставящата се на войната партия „Яблоко“ в получаване на пари чрез трети лица от няколко държави, сред които САЩ и Германия, предаде ТАСС, като се позова на съдебен документ.
„В хода на проверката бе установено, че сред лицата, финансирали партията „Яблоко“, са 72 души, по чиито сметки от април до юли 2026 г. са постъпвали средства от Индия, Азербайджан, Грузия и Германия. Освен това сред контрагентите на партията са открити лица, които са правили дарения през Армения, Израел и САЩ“, се посочва в документа.
Представител на „Яблоко“ отхвърли констатациите на Росфинмониторинг относно чуждестранното финансиране. „Не е съвсем ясно кои са тези контрагенти и защо част от тях, както е посочено в същата справка на Росфинмониторинг, се намират на територията на Русия и са извършвали преводи в рубли“, каза той.
Прочети цялата публикация



Путин иска „тотална сигурност“, Медведев мобилизира бизнеса
Москва засили ударите срещу Украйна
Путин вече сериозно се страхува да не загуби контрол над ситуацията
Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
Защо Москва изведнъж взе да подкрепя войната на Путин
Владимир Путин с речта си на конгреса на партията "Единна Русия" я утвърди като военна партия
Върховният съд на Русия призна за законно отстраняването от изборите на "Яблоко"
Противник номер 1 на Кремъл: Гласът ми няма да бъде заглушен
Владимир Путин готви бърза мобилизация! Десетки хиляди руснаци напускат странана
Измамата MAGA: 10-те начина, по които Тръмп отслабва САЩ
Илиев: Когато ЦСКА беше най-разклатен, ние му дадохме мача
Валентин Илиев: Наясно сме с класата на отборите в ЛК, но и те са хора като нас
Янев за Карвахал в ЦСКА: Говорим си някакви пълни небивалици
Интер взе своето в Сардиния въпреки куп пропуски
Съперник на ЦСКА в Европа надви такъв на Левски в дерби във Франция
След Благоевград: Нов случай на вандалство по новите електрически влакове, този път в Перник
Ето кой е Играч на мача след ЦСКА - Черно море
Шампионът Интер спечели гостуването си на Каляри, Комо поднесе изненадата на кръга
Стефано Сенси: Нужно е да сме като едно семейство
Янев: Изключително трудно ни е, аз съм тук да работя, а не да коментирам всичко останало