Захарова: МААЕ трябва да признае, че заплахите за Запорожката АЕЦ идват от Украйна

Говорителят на Руското министерство на външните работи Мария Захарова заяви, че Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) трябва да признае, че заплахите за безопасността на Запорожката атомна електроцентрала идват от Украйна. Това предаде ТАСС, цитирана от Фокус.
Коментарът ѝ е във връзка с отмененото посещение на генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси в Запорожката АЕЦ и град Енергодар. Според Захарова агенцията „няма друг избор, освен да признае, че заплахите за МААЕ идват от Украйна“.
„Изразяваме дълбоката си загриженост относно агресивните и злонамерени действия на киевския режим, който продължава провокациите срещу Запорожката атомна електроцентрала, атакувайки централата и нейния персонал почти ежедневно и създавайки реална заплаха от ядрена катастрофа в Централна Европа“, заяви Захарова.
По-рано Русия обвини Украйна, че е попречила на планираното посещение на Гроси, като според Москва Киев не е предоставил необходимите гаранции за сигурността на генералния директор на МААЕ. Русия твърди, че е осигурила необходимите условия за посещението.
Украйна засега не е дала публичен отговор на тези обвинения. Ситуацията около Запорожката АЕЦ остава чувствителна, като МААЕ продължава да поддържа присъствие на свои експерти в централата за наблюдение на ядрената безопасност и сигурност.
Запорожката атомна електроцентрала, най-голямата атомна електроцентрала в Европа, е под руски контрол от март 2022 г. От началото на войната Русия и Украйна многократно си отправят взаимни обвинения за инциденти и атаки около съоръжението.
Прочети цялата публикация



Мария Захарова: Русия решително осъжда опита на киевския режим да нанесе удар по територията на Запорожката АЕЦ
Украйна атакува Москва със стотици дронове
Взрив на дрон на автобусна спирка, използвана от служители на Запорожката АЕЦ, има жертва
Тръмп заплаши да срине "до основи" Оман заради провала с Иран
Армагедон на автопилот: как изкуственият интелект може да промени ядрената война
Украйна вече нанася удари в Русия с британски дронове
Турция не възнамерява да доставя на Украйна оръжия, произведени в страната
Кремъл: Българската компания VTIC International Ltd ще прехвърли в Украйна американско оръжие от Турция
През нощта: Русия атакува Украйна, Естония затвори границата
Путин: Русия не заплашва Япония, но Токио трябва да съобрази отбраната си с руските интереси
Ужасно! Откриха труп на стадиона на английски отбор
Украйна атакува Москва със стотици дронове
"Всички ние плаваме тук долу!": Пениуайз се завръща с втори сезон на "То: Добре дошли в Дери"
Франция ще експулсира двама ирански дипломати
Физик, футболист и тийнейджър, който не можел да плува: Историята на трима от загиналите в Сеута по време на мигрантската вълна
Хулио Веласкес на разговор с голям директор в АЕК Атина
Южнокорейският президент призова за откъсване на армията на страната от зависимостта от САЩ
Кметът М. Байкушев: Мирише на дим в Благоевград, ето какво знаем