ЦРУ предупредило Владимир Путин: Знаем какво имате предвид, по-добре не го правете

Американският вестник "Уолстрийт джърнъл" (WSJ) разсъждава върху възможните причини за посещението на директора на ЦРУ Джон Ратклиф в Москва.
Американските медии съобщават за това пътуване, позовавайки се на информирани източници, като тази информация не е потвърдена официално.
Авторите на статията пишат, позовавайки се на източници, че САЩ са получили разузнавателни данни, според които Русия се намира в ранните етапи на подготовка за мобилизация и планира да провери решимостта на НАТО.
"Анализаторите казват, че Ратклиф може да се срещне с руския президент Владимир Путин, за да му отправи предупреждение", се посочва в статията.
Вестникът цитира бившата заместник-директорка на американското разузнаване Бет Санър: "Вероятно целта е да се каже: "Знаем какво имате предвид, по-добре не го правете".
Подобна версия изказа и коментаторът на вестник "Sunday Times" и бивш дипломатически кореспондент на Би-Би-Си Марк Урбан, който свързваше визитата с възможна заплаха от страна на Москва към Балтийските държави.
Според Санър "може да става дума и за примирие с Иран и включването на още някого в преговорите". По-конкретно, бившата американска държавна служителка смята, че Рaтклиф вероятно ще говори за подкрепата, която Кремъл оказва на Иран — на фона на налагането от Вашингтон на санкции срещу държавите, търгуващи с Техеран.
Според информацията на WSJ, Рaтклиф е прекарал четири часа в Москва, след което е напуснал руската столица.
В публикацията се посочва също, че за Москва "протоколът е от голямо значение", поради което формален партньор на Рaтклиф в преговорите би могъл да бъде шефът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин, но той вероятно е придружавал шефа на ЦРУ по време на преговорите с Путин.
Журналистът от кремълския пул Александър Юнашев твърди, че според неговата информация пътникът на борда на самолета на ВВС на САЩ е трябвало да има среща с руския президент, a Кремъл официално отрече наличието на такава среща в графика на президента.
Прочети цялата публикация



На тайно посещение в Москва директорът на ЦРУ е предупредил Русия да не предизвиква ескалация в Европа
Русия не може повече да претендира за победа в Украйна, но в Москва все още управлява Владимир Путин
Как в Русия манипулират данните за икономиката
Предупредиха Бърнам за възможен руски отговор заради подкрепата на Великобритания за Украйна
Шефът на ЦРУ в Москва: Какво се разбра за тайната визита?
България и войната в Украйна: настъпи критичната точка
Путин: Киев отвори „кутията на Пандора“ с ударите си срещу икономически цели в Русия
Путин посети за първи път Курилските острови, Япония реагира остро
Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
Защо Китай и Тайван внимателно наблюдават Украйна
Техеран: Имаме договор с Оман за зоните на контрол в Ормузкия проток и разделяне на печалбите
Словакия забранява социалните мрежи за деца под 16 години
Основен защитник тренира с ЦСКА преди реванша с ОФИ (снимки)
Реал Мадрид с необичайна молба към УЕФА заради Формула 1
Рома влиза в битка с Ювентус за Кесие, има и резервен вариант
Огнище на антракс в Ловешко: Трима души са заразени
Жълт код за Бургаско: Очакват се валежи и гръмотевици